Με… τεσσάρα στο +5 οι “κανονιέρηδες”

Η Άρσεναλ παίζοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, “σκόρπισε” την Έβερτον με 4:0 και πλέον έχοντας τα ίδια παιχνίδια με την Μάντσεστερ Σίτι ξέφυγε με πέντε βαθμούς.

Από νωρίς στο παιχνίδι η Άρσεναλ έδειξε τις διαθέσεις της και με τον Ζορζίνιο έγινε απειλητική, με το σουτ του Ιταλού μέσου να περνάει λίγο άουτ από την εστία του Πίκφορντ. Τα “ζαχαρωτά” απάντησαν με τον Μοπέ, ο οποίος από κοντά δεν μπόρσε να κερδίσει τον Ράμσντεϊλ. Παρά τον καλό ρυθμό του αγώνα, δεν υπήρξαν καλές στιγμές. Οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να ξεκλειδώσουν την άμυνα της Έβερτον με τον Σάκα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική πάσα του Ζιντσένκο κάνοντας το 1:0. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, οι “κανονιέρηδες” διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Σάκα έκλεψε την μπάλα, μοίρασε στον Μαρτινέλι, ο οποίος με ωραίο σουτ έκανε το 2:0.

Τα “ζαχαρωτά” προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και απείλησαν ξανά με τον Μοπέ, ο οποίος ωστόσο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Σον Ντάις, είχε αφήσει χώρους και η Άρσεναλ το εκμεταλλεύτηκε και στο 71′ τριπλασίασε τα τέρματά της. Ο Τροσάρ έδωσε πάρε-βάλε πάσα στον Όντεγκααρντ, ο οποίος εύκολα έκανε το 3:0. Οι “κανονιέρηδες” δεν σταμάτησαν εκεί και 9 λεπτά αργότερα έκαναν το 4:0 με το δεύτερο τέρμα του Γκάμπριελ Μαρτινέλι. Η Έβερτον, έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Ντεμαράι Γκρέι, αλλά ο Ράμσντεϊλ με διπλή επέμβαση κράτησε το μηδέν.

ΓΚΟΛ: 40′ Σάκα, 45’+2′, 80′ Μαρτινέλι, 71′ Όντεγκααρντ
Κίτρινες: 51′ Ταρκόβσκι, 66′ Γκόντφρεϊ