Με… σπασμένα φρένα οδεύει προς το 2023!

Η Άρσεναλ άναψε το… φυτίλι και έβαλε στο αυτόματο τα “κανόνια” της, για το τελευταίο ματς του 2022. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ήταν καταιγιστική, επικράτησε με 4:2 της Μπράιτον και ξέφυγε στο +7 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι, κλείνοντας ιδανικό τη χρονιά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι “κανονιέρηδες” άνοιξαν το παιχνίδι με τον ιδανικότερο τρόπο, καθώς στο 1ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Παρτέι έκλεψε ψηλά, ο Μαρτινέλι έβγαλε πάσα στο δεύτερο δοκάρι και ο αμαρκάριστος Σάκα πλάσαρε εύστοχα για το 0:1. Η Μπράιτον είχε την κατοχή της μπάλας, κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους, ωστόσο η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ήταν πιο ουσιαστική στο παιχνίδι της. Στο 16′, η Μπράιτον είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία, με τον Τροσάρ να πιάνει ένα ωραίο σκαστό σουτ και τον Ράμσντεϊλ να διώχνει με τα ακροδάχτυλα. Στο 20′, η Άρσεναλ απείλησε ξανά. Μετά από μαγικό συνδυασμό ΈντεγκαρντΜαρτινέλι, ο Νορβηγός έβγαλε τον Βραζιλιάνο σε θέση τετ-α-τετ, αλλά ο τελευταίος σπατάλησε την ευκαιρία. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Παρτέι έκανε νέα ευκαιρία για την ομάδα του, αλλά το σουτ πέρασε άουτ. Στο 38′, η Άρσεναλ διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Έντεγκαρντ να πιάνει φανταστικό μονοκόμματο σουτ και να γράφει το 2:0, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Άρσεναλ κατάφερε με το… καλησπέρα (ξανά) να πετύχει νέο γκολ και να τριπλασιάσει τα τέρματά της. Οι παίκτες του Αρτέτα πραγματοποίησαν αντεπίθεση για… σεμινάριο, ο Σάντσες δεν κατάφερε να συγκρατήσει το δυνατό σουτ του Μαρτινέλι και ο Ενκετιά που ακολουθούσε, έγραψε το 3:0. Στο 65′, οι “γλάροι” κατάφεραν να δηλώσουν παρόντες, μειώνοντας στο σκορ. Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι αναπτύχθηκε υπέροχα, ο Γκρος σέρβιρε στον Μιτόμα και ο τελευταίος πλάσαρε άψογα για το 3:1. Στο 71′, όμως, η Άρσεναλ “όπλισε” ξανά με νέα αντεπίθεση. Ο Έντεγκαρντ πέρασε εξαιρετική κάθετη στην πλάτη της άμυνας, έβγαλε τον Μαρτινέλι απέναντι από την εστία και ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε για το 4:1. Παρ’ όλα αυτά, η Μπράιτον δεν… παρέδωσε τα όπλα. Στο 78′, ο Σαλιμπά γλίστρησε και έδωσε την ευκαιρία στον Φέργκιουσον να βρεθεί σε τετ-α-τετ και να βρει δίχτυα για να μειώσει εκ νέου σε 4:2, το οποίο αποτέλεσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με την Άρσεναλ να ολοκληρώνει ιδανικά το 2022.//

ΓΚΟΛ: 65′ Μιτόμα / 2′ Σάκα, 39′ Έντεγκαρντ, 47′ Ενκετιά, 71′ Μαρτινέλι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45′ Γκίλμουρ, 57′ Μαρτς, 81′ Σαρμιέντο / 45+1′ Γκάμπριελ, 45+2′ Παρτέι, 54′ Σάκα