“Κλείδωσε” την πρωτιά με έξι… κανονιές

Η Άρσεναλ ήταν καταιγιστική κόντρα στη Λανς, πήρε την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου και επικρατώντας με 6-0 εξασφάλισε την κορυφή του ομίλου. Παραμένει στο χέρι των… Γάλλων η ευρωπαϊκή τους συνέχεια.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε η Άρσεναλ στο παιχνίδι και μόλις στο 11′ απείλησε με τον Χάβερτς. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 13′ η Άρσεναλ πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Τομιγιάσου έβγαλε τη σέντερ, ο Ζεσούς με κεφαλιά βρήκε τον Χάβερτς ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 21′ οι “κανονιέρηδες” διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ζεσούς. Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-0. Ο Μαρτινέλι πήρε την μπάλα και έκανε ένα ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής. Ο Σαμπά τον σταμάτησε αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Σακά, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 27΄ο Μαρτινέλι χρίστηκε σκόρερ με υπέροχη ενέργεια. Το κερασάκι στην… τούρτα μπήκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Υποδειγματική αντεπίθεση της Άρσεναλ. Ο Τομιγιάσου με υπέροχη σέντρα βρήκε τον Όντεγκαρντ και αυτός με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν λογικό, η Άρσεναλ κατέβασε τον ρυθμό του αγώνα. Στο 67′ η ομάδα του Αρτέτα απείλησε με σουτ του Όντεγκαρντ, αλλά ο Σαμπά είχε απάντησε, αποσοβώντας τον κίνδυνο. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γουάιτ άγγιξε το γκολ, με την προσπάθειά του να περνά εκτός εστίας. O κεντρικός αμυντικός της Άρσεναλ, αστόχησε και στο 82′ σπαταλώντας ακόμα μία ευκαιρία για να σκοράρει. Στο 86′ η ομάδα του Αρτέτα ανέβασε τον δείκτη του σκόρ από την άσπρη βούλα με τον Ζορζίνιο.

ΓΚΟΛ: 13΄Χάβερτζ, 21′ Ζεσούς, 23′ Σακά, 27′ Μαρτινέλι, 45′ + 1′ Όντεγκαρντ, 86′ Ζορζίνιο
Κίτρινες: – / 41′ Μεντί, 63′ Χουσάνοφ, 64′ Χαϊνταρά
Κόκκινη: –
Stats:
H Άρσεναλ έγινε η πρώτη αγγλική ομάδα που σκοράρει πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο στο Champions League

ΑΡΣΕΝΑΛ (Μικέλ Αρτέτα): Ράγια, Τομιγιάσου (46′ Γουάιτ), Σαλιμπά, Μαγκαλάες, Ζιντσένκο (46′ Κίβιορ), Έντεγκααρντ, Ράις (75′ Ζορζίνιο), Χάβερτς, Σακά (66′ Νέλσον), Ζεσούς (82′ Ενκέτια), Μαρτινέλι

ΛΑΝΣ (Φρανκ Εζ): Σαμπά, Γκραντίτ, Ντάνσο, Μεδίνα (46′ Μασάντο), Φρανκόφσκι, Μεντί (76′ Κόστα), Σαμέντ (46′ Νιλ ελ Αϊναουί), Χαϊντάρα, Σοτοκά (46′ Τόμασον), Γουαχί, Φουλτζίνι.//Κ.