Η Λίβερπουλ προκρίθηκε στο “Έμιρεϊτς” χάρη στον… Κίβιορ και τον Ντίας

Μία μεγάλη νίκη με 2-0 πήραν στην έδρα της Άρσεναλ οι “κόκκινοι”, με το αυτογκόλ του Κίβιορ στο 80′ και του Ντίας στο 90+5′ να τους χαρίζει την πρόκριση στον 4ο γύρο του FA Cup.

Πολύ πιο ενεργή μπήκαν στο γήπεδο οι “κανονιέρηδες” και απείλησαν στο 3′ για πρώτη φορά με το σουτ του Νέλσον στην κίνηση να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Άλισον. Η μεγάλη ευκαιρία όμως για την Άρσεναλ ήταν στο 12′. Ο Γκόμεζ “πούλησε” τη μπάλα στην άμυνα και όταν κατέληξε στα πόδια του Όντεγκααρντ, ο Νορβηγός την έστειλε από πλεονεκτική θέση στο οριζόντιο δοκάρι αντί για τα δίχτυα.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα είχε την κατοχή με το μέρος της στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά ήταν ελάχιστα απειλητική στην ουσία. Οι “κόκκινοι” άρχισαν σταδιακά να βγαίνουν από το… καβούκι τους και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο 45′, ο Αλεξάντερ-Άρνολντ σούταρε μονοκόμματα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.

Από ένα δοκάρι είχαν Άρσεναλ και Λίβερπουλ στο ημίχρονο, με τους “κανονιέρηδες” να είναι ελαφρώς ανώτεροι (AP Photo/)

Δύο φορές κατόρθωσε να απειλήσει ο Σάκα στο δεκάλεπτο μεταξύ 50′ και 60′. Ωστόσο, σε καμία από τις δύο προσπάθειές του δεν μπόρεσε να ανησυχήσει τον Άλισον. Μεταξύ αυτών, στο 54′, ο Νούνιες έδειξε πως οι “ρεντς” μπορούν ακόμα ανά πάσα στιγμή να κάνουν ζημιά. Ο Ουρουγουανός σούταρε από την άκρη της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα… έξυσε το δεξί δοκάρι.

Η ένταση αυξήθηκε έντονα από το 65′ και μετά που άρχισαν και οι κίτρινες κάρτες. Δυναμικά μαρκαρίσματα, τρεξίματα και φυσικά αψιμαχίες. Μέσα σε όλα αυτά, καμία από τις δύο ποιοτικές ομάδες δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της άλλης, ώστε να κάνει μία ουσιαστική τελική από πλεονεκτική θέση.

Στο 77′, ο Ντίας αφύπνισε τον Ράμσντειλ! Ο Κολομβιανός εξτρέμ υποδέχθηκε την έξυπνη πάσα του Ζότα, σούταρε στην κλειστή γωνία του Άγγλου γκολκίπερ, αλλά αυτός έδιωξε σε κόρνερ. Ο Πορτογάλος επιθετικός των “κόκκινων” κέρδισε μία κεφαλιά στο κόρνερ στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο Νούνιες που πήρε το ριμπάουντ αστόχησε να στείλει τη μπάλα εντός εστίας.

Η ομάδα του Κλοπ βρήκε το καθοριστικό -όπως αποδείχθηκε- γκολ που τόσο έψαχνε, μετά από 10 λεπτά προσπάθειας. Στο 80′, ο Κίβιορ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του έπειτα από σέντρα του Αλεξάντερ-Άρνολντ από στημένη φάση.

Οι “ρεντς” κατάφεραν να προασπιστούν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος, παρά την ασφυκτική πίεση της Άρσεναλ. Σε μία αντεπίθεση στην ουσιαστικά τελευταία φάση του ματς, “σφράγισαν” τη νίκη χάρη στον Λουίς Ντίας ο οποίος υποδέχθηκε την πάσα του Ζότα και εκτέλεσε τον Ράμσντεϊλ στην κλειστή του γωνία.

Έτσι, η Λίβερπουλ πήρε μία μεγάλη πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας, αποκλείοντας ένα από τα φαβορί.

ΓΚΟΛ: 80′ Κίβιορ (αυτ.)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 66′ Σαλιμπά, 70′ Έλιοτ, 90′ Χράφενμπερχ, 90+2′ Κλαρκ, 90+4′ Αλεξάντερ-Άρνολντ