Η Λανς πέταξε εκτός Ευρώπης τη Σεβίλλη | Βολική ισοπαλία στην Ολλανδία

Σε δυο αναμετρήσεις εντελώς διαφορετικού χαρακτήρα, η Γαλλική ομάδα με τους “Σεβιγιάνους” πάλεψαν για μια θέση στο Europa League, ενώ η Άρσεναλ με την Αϊντχόφεν να μην κυνηγάνε κάποιο αποτέλεσμα για να αλλάξουν την βαθμολογική τους θέση.

H Λανς υπέταξε με 2-1 τη Σεβίλλη και προκρίθηκε στα πλέι οφ για τους “16” του Europa League, υποχρεώνοντας παράλληλα τους Ισπανούς σε οδυνηρό ευρωπαϊκό αποκλεισμό ενώ στο άλλο ματς του ομίλου,  Αϊντχόφεν και Άρσεναλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στην Ολλανδία, έχοντας εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση για τους “16” του Champions League.

PSV Αϊντχόφεν-Άρσεναλ 1-1

Στην Ολλανδία ταξίδεψε η Άρσεναλ για να αντιμετωπίσει την Αϊντχόφεν στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του Champions League. Καμία από τις δυο ομάδες δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο, καθώς είχαν προκριθεί στην επόμενη φάση και το μόνο που έμενε ήταν η τελική κατάταξη. Από τα πρώτα λεπτά οι δυο ομάδες είχαν διάθεση να τρέξουν στο γήπεδο με σκοπό να βρουν ανοιχτές τις άμυνες. Οι Ολλανδοί είχαν καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά, αλλά οι “κανονιέρηδες” του Μικέλ Αρτέτα ήταν αρκετά καλοί ανασταλτικά, με την PSV να έχει και δοκάρι με τον Μοχάμεντ Ελνένι, με την ομάδα του βορείου Λονδίνου να μην βγαίνει μπροστά για να απειλήσει, μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Ενκέτια στο 41ο λεπτό με σουτ έκανε το 1-0 κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, με την Αγγλική ομάδα να πηγαίνει με προβάδισμα στο ημίχρονο, ενώ η PSV έμεινε με την προσπάθεια του πρώτου ημιχρόνου.

Με την επανέναρξη η Αϊντχόφεν έψαξε την ισοφάριση με τον Πεπί και τον Νελσον, με τελικό σκόρερ τον Βίρτεσεν στο 50′, βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έμεινε πίσω με την Ολλανδική ομάδα να έχει μοναδική πρόθεση να διπλασιάσει τα τέρματα της πριν την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Η Άρσεναλ θέλησε να φρεσκάρει το παιχνίδι της και δεν θέλησε να γίνει απειλητική. Οι αλλαγές του Ισπανού προπονητή ήρθαν για να δώσουν ανάσες στην ομάδα του, με τους Ολλανδούς να διαχειρίζονται και αυτοί το παιχνίδι. Το τελικό 1-1 δεν άφησε καμία από τις δυο ομάδες με παράπονο, καθώς γνώριζαν πως είχαν προκριθεί στην επόμενη φάση του Champions League.

ΓΚΟΛ: 42′ Ενκέτια 50′ Βίρτεσεν

PSV Αϊντχόφεν (Μπος): Μπενίτεθ, Ραμάλιο, Ομπισπό, Τεζ, Μάουρο Ζούνιορ, Τίλμαν (83′ Τιλ), Φαν Άνχολτ, Σαιμπάρι (74′ Ντεστ), Βίρτεσεν (90′ Όπεργκαντ), Μπακαγιόκο (74′ Μπανταντί), Πέπι

Άρσεναλ (Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γκάμπριελ, Σαλιμπά (62′ Γουάιτ), Σέντρικ (62′ Ράις), Κιβιόρ, Τροσάρντ, Ζορζίνιο, Ελνένι (61′ Έντεγκαρντ), Νέλσον, Χάβερτζ, Ενκέτια

Λανς-Σεβίλλη  2-1

Στην Γαλλία η Λανς φιλοξένησε την Σεβίλλη με φόντο μια θέση στην επόμενη φάση του Europa League με την ομάδα του Εζ να έχει τη πολυτέλεια να αγωνίζεται για δυο αποτελέσματα. Η Σεβίλλη ήταν αυτή που με βάση την δυσκολία του αποτελέσματος, έπρεπε να σκοράρει και έκανε αρκετές φορές αισθητή την παρουσία της στα καρέ της γηπεδούχου ομάδας, με παράλληλες πάσες, συνεχόμενα κόρνερ και ένα έμμεσο από λάθος των αμυντικών της Λανς. Οι Ισπανοί προσπάθησαν ακόμα και με τις ξαφνικές αντεπιθέσεις να κάνουν την ζημιά, αλλά καμία από αυτές δεν ευδοκίμησε με το σκορ να μένει αμετάβλητο σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Λανς έγινε πιο απειλητική και κυνήγησε το γκολ, καθώς είδε πως η Σεβίλλη ήθελε να συνεχίσει τις επελάσεις της. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι Γάλλοι δεν έκαναν αισθητή την παρουσία τους, αλλά μερικά λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 63′ ο Φρανκόφσκι νίκησε τον Ντμίτροβιτς από τα 11 μέτρα για να κάνει το 1-0, με την Λανς να έχει ισχυρό προβάδισμα με βάση τα δυο αποτελέσματα που κυνηγούσε. Η Σεβίλλη με το γκολ που δέχτηκε δεν επαναπαύτηκε και έψαξε την ισοφάριση που θα την ξαναέβαζε στο κυνήγι της πρόκρισης. Στο 78ο λεπτό η “Σεβιγιάνοι” κέρδισαν πέναλτι που ανέλαβε την εκτέλεση του ο Σέρχιο Ράμος αστοχώντας στην αρχή, αλλά με την βοήθεια του VAR ο Ισπανός το ξανά εκτέλεσε και ισοφάρισε σε 1-1. Στις καθυστερήσεις η Λανς έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στους φιλοξενούμενους, με ένα κλέψιμο στο χώρο του κέντρου να είναι αρκετό για να σκοράρει στην αντεπίθεση με τον Φουλζινί για το τελικό 2-1 που έστειλε τους Γάλλους στο Europa League, ενώ οι Ισπανοί τελείωσαν τις Ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις με ήττα, σε μια εφιαλτική σεζόν.

ΓΚΟΛ: 63′ Φρανκόφσκι, 79′ Σέρχιο Ράμος,  90+6 Βουλζινί

Κίτρινες: 37′ Ελ Ανάουϊ, 61′ Σουμαρέ, 65′ Σάλας, 76′ Μεδίνα, 80′ Ράμος, 85′ Φουλζινί, 90+9 Ντανσό, 90+9 Μιρ

Λανς (Εζ):Σάμπα, Γκράντιτ (90+8 Κχουσάνοφ), Ντάνσο, Μεδίνα, Αγκιλάρ, Μέντι (23′ Ελ Ανάουϊ), Αμπντούλ, Φρανκόβσκι, Σότοκα, Κόστα (72′ Φουλζινί), Γουαχί

Σεβίλλη (Αλόνσο): Ντμίτροβιτς, Ράμος, Σάλας, Γκουντελί, Σάντσες, Πεδρόσα, Σουμαρέ, Ράκιτιτς, Σο, Τόρρες (70′ Μιρ), Ελ Νεσίρι

Αναλυτικά το αποψινό (12/12) πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League:

19:45 PSV Αϊντχόφεν – Άρσεναλ 1-1
19:45 Λανς – Σεβίλλη 2-1
22:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπάγερν Μονάχου
22:00 Κοπεγχάγη – Γαλατασαράι