Η Άρσεναλ “σκόρπισε” τη Σεβίλλη με τρομερό Ζεσούς

Μια εβδομάδα πριν την έναρξη της Πρέμιερ Λιγκ και λίγες ημέρες μετά την “τεσσάρα” στην Τσέλσι σε φιλικό παιχνίδι στις ΗΠΑ, οι “κανονιέρηδες” “διέλυσαν” τους Ανδαλουσιανούς με 6-0, στο τουρνουά του “Emirates Cup”, με χατ – τρικ του Βραζιλιάνου επιθετικού και υπέροχο ποδόσφαιρο.

Οι “Λονδρέζοι”, που είχαν συνολικά 21 ευκαιρίες στο παιχνίδι και 6 τέρματα, παίζοντας γρήγορο και άκρως ελκυστικό ποδόσφαιρο έστειλαν μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση στο Νησί πως φέτος θα διεκδικήσει τον τίτλο μέχρι τέλους.

Ο τελικός ήταν υπόθεση 20 λεπτών, μιας και πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο, οι “κανονιέρηδες” προηγούνταν με 4-0. Η Άρσεναλ προηγήθηκε με εύστοχο χτύπημα του Σάκα στο 10ο λεπτό. Τη σκυτάλη πήρε ο Βραζιλιάνος επιθετικός με δύο τέρματα σε τρία λεπτά, στο 13ο και στο 15ο, ενώ στο 19 και πάλι ο Σάκα μεγάλωσε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο 77ο λεπτό ο Γκαμπριέλ Ζεσούς πέτυχε το τρίτο του γκολ, πετυχαίνοντας το πρώτο του χατ – τρικ με τη φανέλα της Άρσεναλ, ενώ το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο Νκέτια στο 89, με τον Άγγλο να περνά στο αγωνιστικό χώρο 10 λεπτά νωρίτερα.