5Χ5 με…βραζιλιάνικη υπογραφή | Δεν ευνόησε κανέναν η ισοπαλία στο Λονδίνο

H Άρσεναλ ξεπέρασε το “μπλόκο” που πήγε να στήσει ο Εμιλιάνο Μαρτίνεζ και παρέμεινε στην κορυφή. Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα πήρε βαθμό από την Τότεναμ η Γουέστ Χαμ. Έμειναν στο “0” Μπόρνμουθ και Γούλβς.

Για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. η Άρσεναλ έκαμψε την αντίσταση της Άστον Βίλα, επικράτησε με 2-1 και παρέμεινε πρώτη και αήττητη στην βαθμολογία. Η Τότεναμ δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γουέστ Χαμ στο Λονδρένζικο ντέρμπι. “Λευκή” ισοπαλία για Μπόρνμουθ και Γούλβς.

Άρσεναλ-Άστον Βίλα 2-1

Η Άρσεναλ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ήδη στα πρώτα 20 λεπτά είχε 7 τελικές προσπάθειες με κυριότερες εκείνες στο 11′ και στο 16′ όταν ο Εμιλιάνο Μαρτίνεζ σταμάτησε εις διπλούν τις προσπάθειες του Γκάμπριελ Ζεσούς κρατώντας το 0-0. Στο 31′ η Άρσεναλ μετέτρεψε την κυριαρχία της σε γκολ αφού ο Γκάμπριελ Ζεσούς ήταν στην κατάλληλη θέση για να κάνει το 1-0 μετά από λάθος του Μαρτίνεζ. Ο Αργεντίνος τερματοφύλακας έκανε ακόμα 2 εξαιρετικές επεμβάσεις στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σε σουτ των Ζεσούς και Όντεγκαρντ. Στο 75′ ο Ντούγκλας Λουίζ εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ, ο Ράμσντεϊλ έκανε κακό υπολογισμό κι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Άμεση η απάντηση από τους “κανονιέρηδες” αφού δυο λεπτά αργότερα ο Σάκα εκτέλεσε φάουλ, βρήκε τον Γκάμπριελ Μαρτινέλι και εκείνος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Άρσεναλ κράτησε το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος και έκανε το 5 στα 5 στο φετινό πρωτάθλημα.

Μπόρνμουθ-Γούλβς 0-0

Η Γούλβς ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 11′ ο Ματέους Νούνες έχασε πολύ μέγαλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά η προσπάθεια του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό μέχρι το 70′ με τους “λύκους” να είναι αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία. Στο 78′ ο Χιμένεζ αστόχησε από καλή θέση ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ποντένσε νικήθηκε στην δική του προσπάθεια. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο.

Γουέστ Χαμ-Τότεναμ 1-1

Το παιχνίδι ξεκίνησε νωχελικά στο πρώτο τέταρτο χωρίς κάποια καλή στιγμή. Στο 23ο λεπτό ο Αντόνιο σπατάλησε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Γιορίς. Στο 34′ η Τότεναμ ευτύχησε να προηγηθεί όταν ο Τίμο Κέρερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 55′ ο Αντόνιο βρήκε τον Σούσεκ μέσα στην περιοχή και εκείνος με ωραίο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.