Υποκλίθηκε στην ποιότητα της Γκραν Κανάρια

Ο Άρης δεν άντεξε απέναντι στην Ισπανική ομάδα που από την πρώτη περίοδο είχε το προβάδισμα, με το τελικό 93-65 να κρατάει την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στις τρείς νίκες και επτά ήττες.

Ο Άρης ταξίδεψε στα Κανάρια Νησιά για την αναμέτρηση με την τοπική Γκραν Κανάρια στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Eurocup. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη θέλησαν να παίξουν γρήγορο μπάσκετ, αλλά οι Ισπανοί είχαν καλύτερα ποσοστά σε όλες τις κατηγορίες, χτίζοντας μεγάλη διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο με το σκορ στο 29-17. Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε τίποτα από πλευράς της διαφορά των δυο ομάδων, με τον Άρη να μένει ανταγωνιστικός και τους παίκτες του Γιάκα Λάκοβιτς να τρέφονται από την ελάχιστη διψήφια διαφορά πόντων. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, οι Θεσσαλονικείς έκαναν μια προσπάθεια να καλύψει τους 11 πόντους, αλλά Λάμερς δεν άφηνε την μείωση του σκορ με το σκορ να παραμένει σε διψήφια επίπεδα και στο 49-38.

Στη τρίτη περίοδο ο Άρης έσβησε στον αγωνιστικό χώρο και υποκλίθηκε στη ποιότητα της Γκραν Κανάρια με την απόδοση των παικτών της ομάδας του Καστρίτη να πέφτει λόγω του υψηλού ρυθμού. Οι Ισπανοί έφτασαν στους 22 πόντους την διαφορά με την Ελληνική ομάδα να μην έχει καμία απάντηση στις επιθέσεις των γηπεδούχων. Το σκορ της τρίτης περιόδου έκλεισε στο 72-50, με τους Θεσσαλονικείς να μην έχουν φάρμακο στην επίθεση. Στην τελευταία περίοδο η Γκραν Κανάρια συνέτριψε τον Άρη με το 93-65  να είναι ένα σκορ που δεν μπορεί να κρύψει την ευστοχία των Ισπανών και την ποιότητα τους κόντρα στην Ελληνική ομάδα, υποχωρώντας στο 3-7 και τους Ισπανούς να έχουν το απόλυτο με 10-0.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 49-38, 72-50, 93-65