Ξέσπασε και έβαλε τέλος στην… ξηρασία!

Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου, μετά από τρεις διαδοχικές απώλειες βαθμών, κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα, καθώς επικράτησε με 5:0 της Λαμίας.

Ο Άρης έβαλε… φρένο στα άσχημα αποτελέσματά του και “γεύτηκε” τη χαρά της νίκη στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 5:0 της Λαμίας και έφτασαν τους 18 βαθμούς στο πρωτάθλημα, πλησιάζοντας την πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι άνοιξε με τους Θεσσαλονικείς να δείχνουν τη διάθεση να πιέσει ψηλά και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στο 17ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Φαμπιάνο, ο οποίος έκανε το 1:0. Τρία λεπτά αργότερα, η Λαμία έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Μπεχαράνο αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα. Στο 33′, ο Άρης βρήκε δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση. Ο Ζερβίνιο έκανε εξαιρετική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, βρήκε τον Πάλμα και ο τελευταίος ευστόχησε από κοντά για το 2:0. Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου ήταν η απόλυτη κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο και στο 36′, ο Πάλμα έγραψε το 3-0 μετά από πάσα του Πίρσμαν. Το 3:0 αποτέλεσε το σκορ ημιχρόνου στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή του αγώνα, ωστόσο το σύνολο του Τζιανλούκα Φέστα κατάφερνε να βρίσκει διαδρόμους για να επιτεθεί, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα. Ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας, ήλεγχε τον ρυθμό και στο 58ο λεπτό κατάφερε να πετύχει ακόμη ένα γκολ. Ο Πάλμα ήταν και πάλι ο εκτελεστής, καθώς σούταρε με όμορφο τρόπο δίχως κοντρόλ και νίκησε τον Σαράνοφ. Εν συνεχεία, η ομάδα του Άλαν Πάρντιου συνέχισε να έχει την υπεροχή, ωστόσο έκανε διατήρηση δυνάμεων και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Στα πρώτα δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων, ο Γκρέι απέφυγε με ευκολία τον Κορνέζο και “έγραψε” το τελικό 5:0 με εύστοχο πλασέ από κοντινή απόσταση.

ΓΚΟΛ: 17′ Φαμπιάνο, 33′, 36′, 58′ Πάλμα, 90+1′ Γκρέι

Κίτρινη: 20′ Μπεχαράνο

Κόκκινη: 21′ Μπεχαράνο

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Πίρσμαν, Ετέμπο (86′ Ιτούρμπε), Μανού Γκαρθία, Πάλμα (87′ Νταμπό), Μαντσίνι (65′ Γκρέι), Ματέο Γκαρσία (65′ Ντιόπ), Ζερβίνιο (65′ Καμάτσο).

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Κορνέζος, Αντέτζο, Σιμόν, Σλίβκα, Ασκόφσκι (46′ Τζανδάρης), Μπεχαράνο, Ντε Βινσέντι (46′ Νούνιεθ), Γιακουμάκης, Τσιλούλης (66′ Μποακί).//