Βελτιώθηκε και “έσπασε το ρόδι”

Την πρώτη τους φετινή νίκη στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας τους στην Αυστρία πήραν οι Θεσσαλονικείς που επικράτησαν με 1-0 της Γάνδης σε φιλικό που διεξήχθη στο Σοχάου.

Ένα πέναλτι του Ματέο Γκαρσία ήταν αρκετό για να χαρίσει την επικράτηση στον Άρη. Οι “κιτρινόμαυροι” παρουσίασαν καλύτερη εικόνα στο αμυντικό κομμάτι, αντέχοντας στην πίεση των Βέλγων. Επόμενος αγώνας είναι με τον Άρη Λεμεσού στις 7 Ιουλίου (18:30).

Η Γάνδη ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, απειλώντας σε διαφορετικές περιπτώσεις. Παρ’ όλα αυτά, ο Σιαμπάνης έδειξε τις ικανότητές του με εκπληκτικές επεμβάσεις. Οι παίκτες του Μπούργος πήραν κάποια μέτρα και στο 35′ κέρδισαν πέναλτι. Ο Ματέο Γκαρσία το εκτέλεσε εύστοχα ανοίγοντας το σκορ. Έτσι πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “κιτρινόμαυροι” εμφανίστηκαν με εννέα αλλαγές. Ο ρυθμός είχε πέσει σημαντικά, με την ανωτερότητα των Βέλγων να αποτελεί παρελθόν. Στο 74′, ο Ιτούρμπε τροφοδότησε τον Πάλμα με μια εξαιρετική μπαλιά, όμως, εκείνο δεν κατάφερε να πλασάρει. Πέντε λεπτά αργότερα πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του ο Αντρέ Γκρέι. Ο Τζαμαϊκανός έφτασε κοντά και στο πρώτο του γκολ στο 85′, αλλά η μπάλα πέρασε οριακά έξω μετά από προσπάθειά του.

Άρης: Σιαμπάνης, Μαρμαρίδης, Χαΐροβιτς, Μπράμπετς, Τανούλης, Χρυσόπουλος, Ντιοπ, Σγουρός, Γκαρσία, Παναγίδης, Χατζηιωάννου.

Δεύτερο ημίχρονο: Κουέστα, Πίρσμαν, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Χρυσόπουλος, Μπράμπετς, Ντουκουρέ, Γκαρσία, Ιτούρμπε, Πάλμα, Μαντσίνι

Γάνδη: Ρουφ, Λαχά, Ενγκαντό, Οκούμου, Νούριο, Καστρομέντες, Οφόε, Κουμς, Γκουλσάγκερ, Κάιπερς, Μπρούνο.