Βάφτηκε “ασπρόμαυρο” το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης!

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος και παρά το χαμένο πέναλτι του Σβαμπ στο 22′, κατάφερε να νικήσει τον Άρη στην Τούμπα με 1:0 χάρη στο καταπληκτικό γκολ που πέτυχε με ανάποδο ψαλίδι ο Ίνγκασον στο 45+1′.

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στην Τούμπα έκλεισε το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής της Super League και ήταν απολαυστικό. Καλύτερος ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος του αγώνα, έχασε πέναλτι με τον Σβαμπ στο 22′, στο 34′ είχε δοκάρι με τον Νάρεϊ, αλλά ο Ίνγκασον στο 45+1′ με καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι έδωσε τη νίκη με 1:0 στον “Δικέφαλο του Βορρά”. Έτσι, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς (σε ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό) και βρίσκεται στο -3 από την δεύτερη ΑΕΚ. Από την άλλη, οι “κιτρινόμαυροι” του Άλαν Πάρντιου έμειναν στην 6η θέση με 25 βαθμούς και στο στο -1 από τον πέμπτο του βαθμολογικού πίνακα Βόλο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο  Άρης είχε την κατοχή, ο ΠΑΟΚ πίεζε αρκετά ψηλά και στα πρώτα 10 λεπτά δεν υπήρχε κάποια φάση. Η ένταση και τα δυνατά μαρκαρίσματα δεν έλειπαν πάντως και από τις δύο ομάδες. Οι “ασπρόμαυροι” ανέβασαν στροφές και στο 20′ κέρδισαν πέναλτι. Υπήρξε τσεκ στο VAR για ενδεχόμενο χέρι παίκτη του Ιτούρμπε, έπειτα από κεφαλιά του Ολιβέιρα. Ο Μπόγκναρ είδε τη φάση στο μόνιτορ και έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση, ο Κουέστα μάντεψε σωστά, απέκρουσε και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι! Έπειτα η άμυνα των φιλοξενούμενων έδιωξε σε κόρνερ. Ο Αυστριακός μέσος έχασε για πρώτη φορά πέναλτι στο ελληνικό πρωτάθλημα, ενώ έχει αστοχήσει από την άσπρη βούλα μόνο κόντρα στη Λαμία στο Κύπελλο Ελλάδας το 2020/21. Kαλή στιγμή για τον “Δικέφαλο του Βορρά” στο 32′. Ο Ζίβκοβιτς γέμισε στην περιοχή με το αριστερό, ο Κουλιεράκης στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και έφυγε έξω. Απίστευτη, νέα, φάση για τον ΠΑΟΚ! Η πίεση για την ομάδα του Λουτσέσκου λειτούργησε, ο Ολιβέιρα κέρδισε την μπάλα, ο Κωνσταντέλιας έστρωσε στον Νάρεϊ ο οποίος πλάσαρε τον Κουέστα, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και πέρασε παράλληλα από την εστία για να περάσει άουτ! Καταιγιστικοί ήταν οι γηπεδούχοι. Έφεραν ξανά την μπάλα στην περιοχή των “κιτρινόμαυρων”, ο Νάρεϊ έκανε το δυνατό σουτ με τον Ισπανό κίπερ να αποκρούει. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+1′) ο ΠΑΟΚ μπήκε μπροστά στο σκορ! Ο Αουγκούστο εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και από την κορυφή της μικρής περιοχής ο Ίνγκασον με ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1:0. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να είναι καλύτερος και να προηγείται δίκαια.

Ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο μέρος ήταν πιο χαμηλός στα πρώτα λεπτά. Υπήρξε και μίνι διακοπή λόγω μη ορατότητας από τα καπνογόνα, η οποία δεν βοήθησε. Πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο στο 62′. Ο Μαντσίνι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Ιτούρμπε πήρε κεφαλιά μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Κοτάρσκι. Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο 45λεπτο ήρθε στο 70′. Ο Ντόουγκλας Αουγκούστο έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Κουέστα έδιωξε έστω και δύσκολα. Ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας, προσπαθούσε να γίνει απειλητικός, αλλά δυσκολευόταν. Ο Άλαν Πάρντιου έψαχνε τον τρόπο να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και ο “Δικέφαλος του Βορρά” είχε περισσότερο το μυαλό του στη διαχείριση του σκορ. Το παιχνίδι έληξε, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 1:0 και έπιασε στην 3η θέση της βαθμολογίας τον Ολυμπιακό.

ΓΚΟΛ: 45+1′ Ίνγκασον / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Αουγκούστο, 36′ Ζίβκοβιτς, 90+1′ Κοτάρσκι, 90+5′ Σβαμπ / 45+4′ Πίρσμαν