Τρι-Άρης στην πρεμιέρα

Στην έναρξη της φετινής Σούπερ Λιγκ ο Άρης υποδέχθηκε τον Λεβαδειακό στο “Κλεάνθης Βικελίδης” την Κυριακή (21/8, 20:00). Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τρίποντο με 3-0 σκορ και να ξεκινήσουν με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους για τη νέα αγωνιστική περίοδο του ελληνικού πρωταθλήματος.

Σε ένα πρώτο μέρος με αρκετά καλό ρυθμό ο Άρης ευτύχισε να προηγείται με 2-0, χάρη στον Μαντσίνι, ο οποίος “έκλεψε” τις εντυπώσεις. Η ομάδα της Λιβαδειάς, προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο, χωρίς να κλειστεί πίσω και δέχθηκε το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς έκαναν… ότι ήθελαν με τον Λεβαδειακό να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό και να δέχεται, εν τέλει και ένα τρίτο γκολ από τον Γκρέι, ο οποίος “σφράγισε” ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του.

Σε ένα παιχνίδι που το πρώτο δεκάλεπτο είχε αναγνωριστική μορφή, οι Θεσσαλονικείς είχαν την κατοχή, προσπαθώντας να βρουν το “ρήγμα” στην άμυνα του Λεβαδειακού. Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του Άρη, κατέληξε στα δίχτυα, όταν ο Γκρέι βρήκε με πολύ ωραία κάθετη πάσα τον Μαντσίνι και αυτός με ένα καταπληκτικό σουτ από τα όρια της περιοχής στο 11ο λεπτό, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μάρκοβιτς. Στο 16′ ο Μουτίνιο πλάσαρε στην κλειστή γωνία του γκολκίπερ του Άρη, ο οποίος μπλόκαρε. Ένα λεπτό αργότερα ο Δούμτσιος “πάτησε” περιοχή με τον Κουέστα να βρίσκεται ξανά σε ετοιμότητα. Ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο 23ο ο Γκρεί προσπάθησε να πλασάρει τον Μάρκοβιτς αππό πλάγια θέση με την μπάλα, εν τέλει να καταλήγει κόρνερ. Ο Λεβαδειακός, προσπάθησε με ορθολογικό ποδόσφαιρο να κάνει τη… ζημιά στον Άρη και σε αρκετές περιπτώσεις φάνηκε ιδιαίτερα απειλητικός, ενώ το μόνο που του έλειπε ήταν η ουσιαστική τελική ευκαιρία. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης διπλασίασε τα τέρματα του με τον Μαντσίνι και πάλι. Ο 25χρονος Αργεντινός πέρασε… όποιον βρήκε και με συρτό πλασέ κατάφερε να νικήσει τον Μάρκοβιτς, δίνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του στην ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι “κίτρινοι” έψαξαν και τρίτο γκολ, με τον Γκρέι να τροφοδοτείτε μέσα στην περιοχή από τον Φαμπιάνο, το πλασό του όμως πέρασε λίγο άουτ. Στο 55′ ο Μάρκοβιτς έκανε ένα… τεράστιο λάθος, καθώς στην προσπάθεια του να απομακρύνει, έστειλε τη μπάλα σε “κίτρινα” πόδια και ο Μαντσίνι με ένα σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια. Στο 59′ Ο Γκρέι σπατάλησε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία για να τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Ο Μαντσίνι του πέρασε μία πάσα… πάρε-βάλε, με τον 31χρονο επιθετικό σε τετ-α-τετ να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Τρία λεπτά αργότερα ο Γκρέι βρέθηκε ξανά απέναντι από τον Μάρκοβιτς, παραμένοντας… άσφαιρος, καθώς έστειλε τη μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Τέταρτη και… φαρμακερή για τον Άγγλο επιθετικό, ο οποίος τελικά σκόραρε και σημείωσε το 3-0. Σε μία υποδειγματική ανάπτυξη ο Άρης ξεδιπλώθηκε πολύ γρήγορα στο γήπεδο και ο Πάλμα έβγαλε φάτσα με το τέρμα τον Γκρέι, που δεν μπορούσε να αστοχήσει από αυτό το σημείο. Γενικότερα στο δεύτερο μισό του αγώνα ο Λεβαδειακός δεν μπόρεσε να βγάλει κάποια αντίδραση, με τον Άρη να βρίσκεται πολύ εύκολα στην επίθεση. Οι “κίτρινοι” στην συνέχεια διαχειρίστηκαν εύκολα το προβάδισμα τους, ενώ λίγο έλειψε να σκοράρει και ο Ζερβίνιο στο 89′. Τελικά το παιχνίδι έληξε με 3-0 και ο Άρης πήρε το πρώτο του τρίποντο για φέτος, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, με τη μορφή που πήρε το παιχνίδι στο δεύτερο 45λεπτο.

Γκολ: 7′, 45’+1′ Μαντσίνι, 69′ Γκρέι

Κάρτες: 75′ Ντουκουρέ / 29′ Κωνσταντινίδης, 50′ Μπελμόντε, 72′ Συμελίδης

Άρης (Χέρμαν Μπούργος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (Μαζικού 82′), Νταμπό (Σείκ46′), Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Πάλμα (Ζερβίνιο 74′), Καμάτσο (Γκαρσία 46′), Γκρέι (Χατζηιωάννου 82′)

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Τζημόπουλος, Κωνσταντινίδης, Βήχος, Βινίσιους, Μεχία, Μουτίνιο (Νίκας 62′), Βρακάς (Βουτσάς 76′), Μπελμόντε (Λούα Λούα 58′), Δούμτσιος, Συμελίδης (Τοσάτι 76′).