Του έβαλε… τρικλοποδιά και ακούστηκε ο σφυγμός του!

Ο ΟΦΗ έβαλε δύσκολα στον Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο επίσημο ντεμπούτο του Βάλντας Νταμπράουσκας με την κρητική ομάδα.

Ο Άρης δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά από την ήττα (1-0) κόντρα στον Παναθηναϊκό, καθώς φιλοξένησε έναν αξιόμαχο ΟΦΗ. Η κρητική ομάδα, υπό τις οδηγίες του Βάλντας Νταμπράουσκας, κατάφερε να αποκομίσει τον βαθμό της ισοπαλίας στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και να δηλώσει παρούσα εν όψει της συνέχειας στη Super League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, οι δύο ομάδες έδωσαν καλό ρυθμό και αμφότερες προσπαθούσαν να απειλήσουν. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι, αλλά η πρώτη τελική ήρθε από τους Κρητικούς. Στο 7ο λεπτό, ο ΟΦΗ άπλωσε το παιχνίδι του, ο Λάρσον ήταν μόνος του στα δεξιά και σούταρε από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε πολύ άουτ. Στο 14′, οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα καλή ευκαιρία, καθώς ο Γκερέρο έπιασε τη γυριστή κεφαλιά μετά από σέντρα του Λάρσον και ο Κουέστα έκανε μεγάλη επέμβαση. Στο 20′, ο Άρης είχε δοκάρι, με μία… οβίδα του Μανού Γκαρσία. Στο 35′, οι “κίτρινοι” βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, καθώς ο Γκρέι βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έπαιξε για τον Ματέο Γκαρσία και ο δεύτερο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, μετά τη χρήση του VAR, ο Γκρέι υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Στο 44′, ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γκρέι, ο οποίος βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Μανδά, αλλά το πλασέ πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Το πρώτο ημίχρονο έληξε δίχως σκορ, καθώς δεν σημειώθηκε άλλη φάση στα εναπομείναντα λεπτά.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες έδωσαν ακόμη πιο γρήγορο ρυθμό στη αναμέτρηση. Στο 49′, ο ΟΦΗ κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ, καθώς οι παίκτες του Βάλντας Νταμπράουσκας συνδυάστηκαν ωραία και ο Τοράλ νίκησε τον Κουέστα. Στο 57′, όμως, ο Άρης έδωσε άμεση απάντηση, με τον Γκρέι να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ για την ισοφάριση σε 1-1. Εν συνεχεία, αμφότερες οι ομάδες πατούσαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου ασταμάτητα, δημιουργώντας συνθήκες για ευκαιρίες. Στο 63′, οι Κρητικοί έκαναν το 2-1 με γκολ του Γκερέρο, ωστόσο ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Ο Άρης μετέφερε συνεχώς το παιχνίδι στα καρέ του ΟΦΗ, ωστόσο αδυνατούσε να βρει το γκολ που θα του έδινε προβάδισμα. Στο 71′, ο Γκρέι έκανε ωραία κίνηση, καθώς ελίχθηκε μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ και σούταρε από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Μανδά. Στο 82′, οι Θεσσαλονικείς έχασαν ακόμη μία τεράστια ευκαιρία. Ο Οντουμπάτζο έκανε το σουτ που κόντραρε και ο Μανδάς πρόλαβε και έδιωξε προτού μπει στη φάση ο Γκρέι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Άλαν Πάρντιου έχασε απίστευτη ευκαιρία, με τον Καμάτσο να στέλνει την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση. Στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού, δεν άλλαξε εκ νέου το σκορ και οι δύο ομάδες αποκόμισαν από έναν βαθμό.

ΓΚΟΛ: 57′ Γκρέι / 49′ Τοράλ, 79′ Στάικος, 81′ Μπαλογιάννης
Κίτρινες: 40′ Ντιουσέ, 42′ Τοράλ, 88′ Τζου

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (77′ Μαζικού), Νταμπό, Ετέμπο, Μαντσίνι (85′ Ιτούρμπε), Ματέο Γκαρσία (64′ Καμάτσο), Μάνου Γκαρθία, Γκρέι.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Περέα, Μεγιάδο (78′ Ντουρμισάι), Ντιουσέ (64′ Στάικος), Τοράλ (77′ Θεοδοσουλάκης), Γκερέρο, Τζου.