Μεγάλα καράβια, μεγάλες… φουρτούνες

Ο Άρης δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ταράσσοντας τα… νερά της πρόκρισης στον επαναληπτικό αγώνα της Θεσσαλονίκης.

Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να απειλήσουν πρώτοι στο παιχνίδι, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν την ολιγωρία στην άμυνα της Μακάμπι, μετά από κόρνερ του Μαντσίνι. Στο 9ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή, καθώς έγινε μπαλιά… τρύπα στην άμυνα του Άρη και ο Κανιτσόβσκι βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, ο οποίος επέμβει εγκαίρως και αποσόβησε τον κίνδυνο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Μακάμπι είχε νέα ευκαιρία με τον Κουέστα να απομακρύνει το σουτ του Σαμπορίτ. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 19′, όταν ο Μαντσίνι έγινε αποδέκτης της μπάλας από τον Ιτούρμπε και σούταρε, αλλά ο Πέρετζ μπλόκαρε την μπάλα σε δεύτερο χρόνο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στις ευκαιρίες, όντας απειλητικοί για την εστία του Κουέστα. Στο 29′, οι παίκτες της Μακάμπι κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ μία ευκαιρία με καλές προϋποθέσεις. Το σύνολο του ίβιτς έφυγε στην αντεπίθεση και ο Γιοβάνοβιτς πλάσαρε σωστά, ανοίγοντας το σκορ. Το γκολ των γηπεδούχων δεν… αφύπνισε τον Άρη, καθώς η Μακάμπι συνέχισε να έχει περισσότερο την μπάλα στα πόδια της, επιβάλλοντας τον ρυθμό της. Το 1-0 αποτέλεσε, όμως, το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μακάμπι διατήρησε την υπεροχή, έχοντας και το μεγαλύτερο μέρος της κατοχής στο παιχνίδι. Στο 59′ οι γηπεδούχοι απείλησαν για ακόμη μία φορά, προειδοποιώντας για ένα δεύτερο γκολ. Ο Μπίτον εξαπέλυσε επικίνδυνο σουτ από απόσταση και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουέστα. Στο 67′, η ομάδα του Ίβιτς είχε νέα ευκαιρία με κεφαλιά του Ζάχαβι, ενώ δύο λεπτά αργότερα έχασε τεράστια φάση. Ο Πέριτσα βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα και… δίστασε να εκτελέσει, με τον Ισπανό πορτιέρε να αποσοβεί τον κίνδυνο. Στο 75′, ο Άρης είχε καλή στιγμή για την ισοφάριση. Ο Καμάτσο δοκίμασε ένα σουτ, η μπάλα βρήκε σε αμυνόμενο της Μακάμπι και εν συνεχεία ο Πέρετζ πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση, διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 78′, οι γηπεδούχοι πρόσθεσαν ακόμη μία φάση στο παιχνίδι τους, με τον Ζάχαβι να κάνει το γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Η τρίτη φάση του 35χρονου μεσοεπιθετικού ήταν και… φαρμακερή. Ο Ζάχαβι υποδέχθηκε την μπάλα από τον Πέριτσα και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα, σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του στο Τελ Αβίβ. Το 2-0 παρέμεινε έως το τέλος και οι “κίτρινοι” καλούνται να περάσουν μέσα από μεγάλη… φουρτούνα για να πάρει την πρόκριση.

ΓΚΟΛ: 29′ Γιοβάνοβιτς, 85′ Ζάχαβι

Κίτρινες: 40+3′ Σαμπορίτ, 85′ Ζάχαβι, 90+3′ Γκλέιζερ / 52′ Ιτούρμπε

Mακάμπι Τελ Αβίβ (Βλάνταν Ίβιτς): Πέρετζ, Ζεράλντες, Γεϊνί, Σαμπορίτ, Νταβιτζάντα, Μπίτον (63′ Ναχμίας), Γκλέιζερ, Βαν Όβεριμ, Κουβάς (67′ Ζάχαβι), Κανιτσόβσκι, Γιοβάνοβιτς (67′ Πέριτσα).

Άρης (Χερμάν Mπούργος): Κουέστα, Eμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (81′ Μαζικού), Νταμπό (81′ Ντιόπ), Ντουκουρέ, Μαντσίνι (63′ Πάλμα), Ιτούρμπε (63′ Καμάτσο), Γκαρσία (51′ Μανού Γκαρσία), Γκρέι.