Με… φόρα από το «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Άρης

Η ομάδα του Χερμάν Μπούργος επικράτησε με το εμφατικό 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και ολοκλήρωσε με τον ιδανικότερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ.

Ο Άρης, έχοντας τη ψυχολογία στα ύψη μετά την ανατροπή (3-2) στη Θεσσαλονίκη κόντρα στην ΑΕΚ και την εξασφάλιση ευρωπαϊκής θέσης, έριξε με τρίποντο την αυλαία του φετινού πρωταθλήματος και ανέβηκε στην τρίτη θέση μετά την ήττα του Παναθηναϊκού από τον ΠΑΟΚ.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι δύο ομάδες δεν βρήκαν ρυθμό, καθώς υπήρξε άμεση διακοπή με την αναγκαστική αλλαγή του Καραχάλιου. Η πρώτη αξιοσημείωτη τελική στο παιχνίδι μετουσιώθηκε σε γκολ από την πλευρά των «κιτρινόμαυρων». Ο Ματίγια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπράμπετς έπιασε κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, στρώνοντας την μπάλα στον Φαμπιάνο, ο οποίος άνοιξε το σκορ από το ύψος του πέναλτι με σουτ. Η ομάδα του Χερμάν Μπούργος παρατάχθηκε με ιδιαίτερη αυτοπεποίθηση στους «Ζωσιμάδες» και στο 22ο λεπτό πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Ιτούρμπε έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Καμαρά, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και νίκησε τον Λοντίγκιν με δυνατό πλασέ. Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» αναζητούσε τρόπο να αντιδράσει, ωστόσο βγήκε λιγοστές φορές με αξιώσεις στην επίθεση. Στο 34ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 0-3. Ο Καμαρά απέφυγε με προσποιήσεις το μαρκάρισμα αμυντικού και του Λοντίγκιν και το πλασέ του ήταν άστοχο. Δύο λεπτά αργότερα, οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν ξανά. Ο Πάλμα έκανε το σουτ, το οποίο πέρασε άουτ, ολοκληρώνοντας μία φάση διαρκείας. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σημαντικό προβάδισμα τερμάτων για τον Άρη. Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό που είχαν επιβάλλει οι φιλοξενούμενοι.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μακρινό σουτ του Γκαρντάφσκι, που αποτέλεσε και τη σημαντικότερη ευκαιρία του ΠΑΣ Γιάννινα έως εκείνο το σημείο του παιχνιδιού. Στο 64′ οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν ωραία και με αξιώσεις για γκολ, ωστόσο ο Μπράμπετς σταμάτησε με όμορφο τρόπο τις όποιες προϋποθέσεις υπήρχαν. Οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό του αγώνα, συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο 81ο λεπτό, ο Άρης κατάφερε να σημειώσει και τρίτο γκολ και να «σφραγίσει» τη νίκη του. Ο Εμπακατά ανέβηκε στα όρια της μεγάλης περιοχής του ΠΑΣ, έφερε την μπάλα στο καλό του πόδι (δεξί) και νίκησε τον Λοντίγκιν με δυνατό σουτ. Τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα αποδείχθηκαν διαδικαστικού χαρακτήρα και ο Άρης έκλεισε με ιδανικό τρόπο τη φετινή του χρονιά.

ΓΚΟΛ: 8′ Φαμπιάνο, 22′ Καμαρά, 81′ Εμπακατά

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Σάκιτς, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμπακατά, Ματίγια, Ντουκουρέ, Μαντσίνι (58′ Γκάμα), Πάλμα, Ιτούρμπε (53′ Γκαρσία), Καμαρά (73′ Δεληζήσης)

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας (72′ Οικονομόπουλος), Εραμούσπε, Κάργας, Ποζνάσκι (61′ Κόντε), Σνάιντερ, Καραχάλιος (5′ Λιάσος), Κύρκος, Στάνκο, Γκαρντάβσκι, Περέα.