Έβγαλε την… αγγαρεία με υπογραφή Γκρέι

Έχοντας ως “προίκα” το εμφατικό 5-1 του πρώτου παιχνιδιού, ο Άρης κατάφερε και τυπικά να “σφραγίσει” με τη σημερινή (27/07) νίκη 2-1 την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ, εκεί που θα βρεθεί αντιμέτωπος με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Το παιχνίδι διεξήχθη και πάλι στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, αυτή την φορά με τυπικά γηπεδούχο την Γκόμελ και χωρίς την παρουσία κόσμου στις κερκίδες του γηπέδου, καθώς η ΟΥΕΦΑ έχει τιμωρήσει τις ομάδες από την Λευκορωσία λόγω της εμπόλεμης κατάστασης στην Ουκρανία.

Το παιχνίδι άρχισε με τον Άρη να έχει καλό αγωνιστικό ρυθμό και μόλις στο 9ο λεπτό, η ομάδα του Χερμάν Μπούργος απείλησε τα “καρέ” του Καβαλέου με τον Πάλμα να βρίσκει τον Γκρέι, ωστόσο εκείνος αστόχησε από ευνοϊκή θέση. Στο 16ο λεπτό του ματς, ο Μαζικού προσπάθησε να βρει με σέντρα τον Γκρέι, ωστόσο ο Άφι με προβολή αποσόβησε τον κίνδυνο για τους τυπικά γηπεδούχους. Η πρώτη καλή στιγμή για τη Γκόμελ ήρθε στο 19′, με τον Μάκας να εκτελεί φάουλ από πλεονεκτική θέση και τη μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Κουέστα. Στο 28′, οι Θεσσαλονικείς σπατάλησαν σπουδαία ευκαιρία με τον Εμπακατά να βγάζει σέντρα στην περιοχή, τον Καμάτσο να παίρνει την κεφαλιά, η οποία όμως κατέληξε άουτ. Ο ρυθμός του αγώνα “έπεσε”, ωστόσο το συγκρότημα του Μπούργος στο 40′ έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία, με τον Νταμπό να βρίσκεται ανενόχλητος στην “καρδιά” της άμυνας μετά από κόρνερ, ωστόσο ο μέσος από την Μπουρικίνα Φάσο αστόχησε και έστειλε την μπάλα άουτ. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Μαντσίνι με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Γκρέι, ο οποίος χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα πλάσαρε σωστά και άνοιξε το σκορ για τους “κίτρινους” και οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα.

Ο Άρης άρχισε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο χάνοντας σημαντική ευκαιρία στο 48′ με το σουτ του Πάλμα να σταματάει πάνω στον Καβαλέου. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Γκρέι με εξαιρετική “κούρσα” από την αριστερή πλευρά, βρήκε τον Πίρσμαν στο σημείο του πέναλτι, ωστόσο εκείνος έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από την εστία του γκολκίπερ της Γκόμελ. Οι “κίτρινοι’ συνέχισαν να πιέζουν για την επίτευξη ενός ακόμη γκολ, ωστόσο στο 62′, το σουτ του Μαντσίνι σταμάτησε στο δοκάρι μετά την επέμβαση του Λευκορώσου τερματοφύλακα. Πέντε λεπτά αργότερα, ήταν σειρά του Καμάτσο να απειλήσει, όμως ο Καβαλέου κατάφερε να τον νικήσει. Οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν “στροφές” και στο 75′ απείλησαν με τον Σέντκο να πλασάρει έξω από την περιοχή και τη μπάλα να σταματάει στο στο οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα. Στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης, ο διαιτητής της αναμέτρησης, Νίκολας Λαφόρζ, έδωσε πέναλτι στους τυπικά γηπεδούχους, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γκογκολασβίλι για το 1-1. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Ιτούρμπε με ωραία κίνηση, έκανε την σέντρα και ο Γκρέι με απευθείας σουτ σκόραρε για το 2-1 και τη δεύτερη νίκη του Άρη κόντρα στη Γκόμελ. Έτσι, οι Θεσσαλονικείς του Χερμάν Μπούργος πήραν το “εισιτήριο” για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσουν την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

ΓΚΟΛ: 82′ Γκογκολασβίλι (πεν.) / 45′, 90+3′ Γκρέι

Δοκάρι: 75′ Σέντκο / 61′ Μαντσίνι

Κίτρινες: 17′ Εμπακατά, 18′ Ντιόπ, 33′ Μαζικού, 63′ Ντουκουρέ, 90′ Νταμπό

Γκόμελ (Βλάντιμιρ Νεβίνσκι): Καβαλέου, Γιούριλ, Σόκολ, Άφι, Κουσίνσκι, Κόστροφ (87′ Σόφπελ), Μπάγκα, Αντεολά (80′ Ποταπένκο), Ανουφρίεβ (68′ Κοζλόφσκι), Σέντκο (88′ Ερμάκοβιτς), Μάκας.

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (46′ Οντουμπάγιο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (46′ Πίρσμαν), Μαντσίνι, Ντιόπ (23′ Νταμπό), Ντουκουρέ, Καμάτσο (83′ Ιτούρμπε), Πάλμα (83′ Χατζηιωάννου), Γκρέι.