Άρης… Ευρώπης με “γλυκιά” πεντάρα

Η ομάδα του Χερμάν Μπούργος δεν πάτησε… αναβολή στο γκολ αφύπνισης της Γκόμελ και σκόρπισε με 5-1 τη λευκορωσική ομάδα, θέτοντας γερές βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

Ο Άρης μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά οι επιθετικές του αρετές ήταν αρκετές για να ανατρέψουν το σκορ και εν συνεχεία να πάρουν μία ευρεία νίκη εν όψει του επαναληπτικού αγώνα.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όπου ο ρυθμός του ήταν ιδιαίτερα γρήγορος. Η ομάδα του Χερμάν Μπούργος προσπαθούσε να απειλήσει, πατώντας στην περιοχή της Γκόμελ, η οποία την… έφερε στον αντίπαλό της κόντρα στη ροή των πρώτων λεπτών. Στο 11′ μετά το φάουλ της λευκορωσικής ομάδας και ένα γύρισμα του Αφί, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Λέισμαν, μπέρδεψε τον Κουέστα και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Οι “κιτρινόμαυροι” άφησαν γρήγορα πίσω τους το εις βάρος τους σκορ και στο 15ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι. Ο Γκρέι ανάλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, φέρνοντας το παιχνίδι και πάλι στα ίσα. Στο 27′, ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Καμάτσο έφυγε στην πλάτη της άμυνας των αντιπάλων, βρέθηκε απέναντι στον Σαντόβσκι, τον οποίο δεν κατάφερε να νικήσει. Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα του Χερμάν Μπούργος έφτασε στην ανατροπή με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Ιτούρμπε ανάλαβε εκτέλεση φάουλ σε καλό σημείο και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα της λευκορωσικής ομάδας. Δύο λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλονικείς αξιοποίησαν πλήρως το μομέντουμ τους, έχοντας εξαιρετικά διαστήματα επιθετικά. Στο 31′, ο Καμάτσο πάτησε στην περιοχή μετά από πάσα του Πάλμα, πρόλαβε τον Κουτσίνσκι και νίκησε τον Σαντόβσκι για το 3-1. Οι “κιτρινόμαυροι” κινδύνευσαν ανά διαστήματα στο ανασταλτικό κομμάτι, αναζητώντας τους αυτοματισμούς τους, ωστόσο διατήρησαν το εμφατικό προβάδισμά τους έως το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, μπαίνοντας δυνατά στον αγωνιστικό χώρο για να “καθαρίσει” από νωρίς την υπόθεση πρόκρισης. Από την πλευρά της, η Γκόμελ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και κρατούσε παραπάνω την μπάλα. Μάλιστα, στο 55′ οι Βούλγαροι είχαν καλή στιγμή. Ο Μπάκα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Μπράμπετς έβαλε εγκαίρως το πόδι και παραχώρησε το κόρνερ στους αντιπάλους του. Στο 60′, ο Άρης είχε ακόμη μία καλή στιγμή στο ματς. Ο Γκρέι έκανε ωραίο γέμισμα στην περιοχή από τα δεξιά, αλλά ο Πάλμα δεν πρόλαβε να “τσιμπήσει” την μπάλα για να την σπρώξει στα δίχτυα. Στο 61′, ο ίδιος ποδοσφαιριστής εξαργύρωσε την καλή του εμφάνιση. Με -ακόμη- μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, ο Πάλμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σαντόβσκι και έγραψε το 4-1 για την ομάδα του, η οποία “αγκάλιασε” τη νίκη και την πρόκριση. Εν συνεχεία, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αλλά ο Άρης εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο και ανά διαστήματα εκμεταλλευόταν τις καλές συνθήκες για να επιτεθεί. Στο 79ο λεπτό, οι “κιτρινόμαυροι” έβαλαν το “κερασάκι” στην… τούρτα. Ο Πάλμα έμεινε ψηλά, έκλεψε την μπαλιά του Σαντόβσκι, μοίρασε στον Γκρέι και εκείνος πλάσαρε εύστοχα σε ανυπεράσπιστη εστία. Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν άλλες δύο φορές κοντά στο γκολ με τον Μαζικού και τον Χατζηϊωάννου, ωστόσο το 5-1 παρέμεινε και αποτέλεσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 11′ Λέισμαν (αυτ.) / 15′ (πεν), 79′ Γκρέι, 29′ Ιτούρμπε, 31′ Καμάτσο, 61′ Πάλμα

Κίτρινες: 33′ Μάκας, 45+1′ Ανουβρίεβ, 75′ Σέντκο

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Ομπουντάγιο, Λέισμαν, Μπράμπετς, Πίρσμαν (82′ Χατζηϊωάννου), Ντουκουρέ, Νταμπό (70′ Ντιόπ), Ιτούρμπε (70′ Μαντσίνι), Πάλμα, Καμάτσο, Γκρέι (82′ Μαζικού)

Γκόμελ (Βλάντιμιρ Νεβίνσκι): Σαντόβσκι, Γιούρι, Αφί, Ματβέιτσικ, Κουτσίνσκι, Καστρόβ, Μπάγκα, Σέντκο (80′ Ποταπένκο), Αλεξέγιεβιτς (44′ Ανουβρίεβ), Αντεόλα (73′ Γιερμάκοβιτς), Μάκας (73′ Γκογκολασβίλι).