Αποχαιρέτησε το Σοχάου με ήττα

Στο τρίτο και τελευταίο τους φιλικό επί αυστριακού εδάφους, οι “κιτρινόμαυροι” ηττήθηκαν με 1-0 από τον Άρη Λεμεσού. Πλέον, η ομάδα του Χερμάν Μπούργος ετοιμάζει βαλίτσες και επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη.

Μια νίκη και δύο ήττες ήταν ο απολογισμός του Άρη στις φιλικές αναμετρήσεις του βασικού σταδίου της προετοιμασίας του. Κόντρα στους Κύπριους, οι Θεσσαλονικείς έδειξαν διάθεση και απείλησαν στο πρώτο ημίχρονο. Στη συνέχεια, οι συνεχόμενες αλλαγές παικτών και συστημάτων χάλασαν τον ρυθμό, με αποτέλεσμα η συνονόματη ομάδα από τη Λεμεσό να βρει τρόπο να “κλέψει” τη νίκη.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Οι πρώτες ευκαιρίες του αγώνα ήταν όλες για την ελληνική ομάδα, χωρίς όμως να έρθει κάποιο γκολ. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντάνιελ Μαντσίνι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές με την εικόνα του ματς να αλλοιώνεται. Ο ρυθμός έπεσε σημαντικά, με καμία ομάδα να μην απειλεί. Ο Χερμάν Μπούργος έκανε ακόμα και αλλαγή συστήματος, πηγαίνοντας στο 3-5-2. Στο 77′, οι τυπικά φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σικόρσκι. Έξι λεπτά αργότερα, ήρθε η δεύτερη αποβολή στο ματς, με την δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Πάνκοφ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τον Άρη Λεμεσού να παίρνει τη νίκη.

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά, Πίρσμαν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ντουκουρέ, Ντιόπ (30′ Σγουρός), Μαντσίνι, Ιτούρμπε, Ματέο Γκαρσία, Γκρέι (30′ Πάλμα).

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Χατζηιωάννου, Τανούλης, Μαρμαρίδης, Χαίροβιτς, Χρυσόπουλος, Παναγίδης.

Άρης Λεμεσού: Βάνα, Γιάγκο, Ντελμίρο, Μπρόρσον, Στζόκε, Κάγιου, Μαγιαμπέλα, Γκομίς, Σλόγκαρ, Μπράουν, Στρούσκι