«Πλούσια» ισοπαλία στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης»

Αστέρας Τρίπολης και Απόλλων Σμύρνης «κόλλησαν» στην ισοπαλία (2-2), αλλά προσέφεραν πλούσιο θέαμα και γκολ στην τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ.

Οι Αρκάδες βρίσκονταν «αγκαλιά» με τη δεύτερη νίκη τους στα πλέι άουτ του φετινού πρωταθλήματος, ωστόσο η αξιόμαχη ομάδα του Μπάμπη Τεννέ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο φινάλε του αγώνα και αποχωρεί με ψηλά το… κεφάλι από τη Σούπερ Λιγκ.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κράτησε μπάλα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και μάλιστα μόλις στο 3′ ο Ντάουντα έπιασε ωραίο σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου. Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, ο Αστέρας κυκλοφορούσε την μπάλα και αναζητούσε κενούς χώρους και υπεραριθμίες για να επιτεθεί με αξιώσεις. Παρ’ όλα αυτά, η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία ήταν το σουτ του Μπαράλες στο 17ο λεπτό, το οποίο έφυγε άουτ. Μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού και αργό ρυθμό, ο Απόλλων απείλησε με σουτ του Σλίβκα, το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά ο Παπαδόπουλος. Έως το σφύριγμα του πρώτο ημιχρόνου δεν υπήρξε άλλη αξιοσημείωτη τελική και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια δίχως σκορ στην αναμέτρηση.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας Τρίπολης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 49ο λεπτό με κεφαλιά του Μπαράλες, έπειτα από ασίστ του Άλβαρες. Αμφότερες οι ομάδες έδωσαν καλύτερο ρυθμό στην αναμέτρηση, καθώς και αγωνιστικό ενδιαφέρον παρά τη βαθμολογική αδιαφορία. Στο 70ο λεπτό, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ισοφάρισε με τον Τσιλούλη από κοντά και τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα με γκολ του Ιγκλέσιας. Στο φινάλε του αγώνα, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ βρήκε εκ νέου το γκολ της ισοφάρισης με τον Ντάουντα και το παιχνίδι έληξε με τελικό σκορ 2-2. Μάλιστα, λίγο πριν το τελικό σφύριγμα της λήξης, ο σκόρερ του δεύτερου γκολ των γηπεδούχων, Ιγκλέσιας, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

ΓΚΟΛ: 49′ Μπαράλες, 74′ Ιγκλέσιας / 70′ Τσιλούλης, 90+1 Ντάουντα

Κίτρινες: 34′ Μπαξεβανίδης, 44′ Βιτλής

Κόκκινη: 90+7′ Ιγκλέσιας

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου (65′ Καστάνιο), Αντζουλάς, Άλβαρες, Κανελλόπουλος (61′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο (80′ Βαλιέντε), Σίτο (80′ Σόνι), Ριέρα, Μιχόπουλος (61′ Κρέσπι), Μπαράλες

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Κότσαρης, Μπαξεβανιδης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Βιτλής (81′ Τουτουαρίμα), Κάστρο (60′ Κραγιόπουλος), Σλίβκα, Φατιόν, Μαρτίνες (60′ Τσιλούλης), Ντάουντα, Ιωαννίδης