Πήρε το «Χ» και «έριξε» τον Απόλλωνα η Λαμία

Στη Super League 2 θα αγωνίζεται από την επόμενη σεζόν η «ελαφρά ταξιαρχία» μετά το 0-0 κόντρα στην ομάδα του Τζανλούκα Φέστα στη «Ριζούπολη».

Ο Απόλλωνας ήταν ανώτερος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν σημαντικά. Η Λαμία έβγαζε κάποιες αντεπιθέσεις, όμως χωρίς να ανησυχεί τον Σορκάν. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στους παίκτες του Τεννέ. Ο Μαρτίνες σέντραρε από τα δεξιά, ο Βιτλής βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως η κεφαλιά του σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Σαράνοφ.

Το δεύτερο 45λεπτο έμοιαζε αρκετά με το πρώτο. Λίγες φάσεις και κακός ρυθμός, με τον Απόλλωνα να «καίγεται» για να σκοράρει. Για περίπου σαράντα λεπτά δεν υπήρχε σημαντική φάση.

Στο 86′ ο Τσιλούλης βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, σούταρε δυνατά αλλά ο Σαράνοφ απέκρουσε με υπερένταση. Ένα λεπτό αργότερα, ο τερματοφύλακας της Λαμίας έσωσε την ομάδα του από πολύ καλό σουτ του Γιαννιώτα. Η «ελαφρά ταξιαρχία» προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να βρει το υπερπολύτιμο γκολ της νίκης.

Δοκάρι: Βιτλής 43′
Κίτρινες: Μπεχαράνο 39′, Κάστρο 58′

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Σορκάν, Βιτλής, Ντομίνγκες, Ρόγκνε (Τσίμπσαχ 46′), Ντεντάκης, Σλίβκα (Τσιλούλης 79′), Μπαξεβανίδης (Φερνάντες 58′), Φάμπρι, Ντάουντα, Ιωαννίδης (Γιαννιώτας 73′), Μαρτίνες

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Λούκας, Καραμάνος (Ρόμανιτς 70′), Προβυδάκης, Ταϊρόν (Νούνιες 66′), Μανούσος (Αραμπούλι 84′)