Νίκη κορυφής για τον Απόλλωνα Σμύρνης (video)

Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” επικράτησε με 1:0 επί των Χανίων, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φατιόν και ανέβηκε στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου της Super League 2.

O Απόλλωνας Σμύρνης υποδέχτηκε τα Χανιά στο “Στάδιο Νέας Σμύρνης” για την 5η αγωνιστική της Super League 2 και η “Ελαφρά Ταξιαρχία” νίκησε με 1:0, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Άντονι Φατιόν στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιάννη Τάτση έφτασε τους 10 βαθμούς και έπιασε την Ηλιούπολη στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά. Στους 6 βαθμούς παρέμειναν οι Κρητικοί, που δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στη μεγάλη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Καλαμάτα.

O αγώνας

Στο 8′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα Σμύρνης με τον Πατάπη, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο 26χρονος μέσος πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κατσιμήτρου. Τα Χανιά απάντησαν γρήγορα και στο 15′ ο Μάναλης πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κότσαρης έπεσε σωστά και μπλόκαρε την μπάλα. Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” κέρδισε πέναλτι στο 22′, έπειτα από μαρκάρισμα του Ρότσα πάνω στον Χαλίμι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός, Άντονι Φατιόν, που ευστόχησε και έκανε το 1:0 για την ομάδα του στο 23′. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, ο Απόλλωνας πήγε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια και δεν απειλήθηκε από τους Κρητικούς, σε ένα ισορροπημένο 45λεπτο.

Σουτ του Μωραΐτη από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή στο 48′, η μπάλα κόντραρε στον Γιαμπερέ και πέρασε κόρνερ. Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 51′ τα Χανιά απάντησαν, με τον Μπανγκουρά να σουτάρει εντός περιοχής, αλλά η προσπάθειά του δεν ανησύχησε τον Κότσαρη. Ελάχιστες ευκαιρίες στο παιχνίδι, ο Απόλλωνας έκανε διαχείριση του σκορ και έκλεισε καλά τους χώρους, με τους Κρητικούς να μην μπορούν να φτάσουν κοντά στο γκολ. Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς, η “Ελαφρά Ταξιαρχία” επικράτησε με 1:0 επί των Χανίων και η ομάδα του του Γιάννη Τάτση έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας την Ηλιούπολη, έστω και προσωρινά.

Γκολ: 23′ Φατιόν (πεν.) / –

Κίτρινες: 12′ Τσελεπίδης, 90+1′ Εσπάνια / 26′ Ιμεραλιλάι, 82′ Ρότσα

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Τάτσης): Κότσαρης, Λούι, Οντόνε, Τσελεπίδης, Ντομίνγκες, Μωραΐτης (70′ Εσπάνια), Πατάπης (70′ Κοροβέσης), Ερέρα (57′ Παπαγεωργίου), Χαλίμι (57′ Λούσινγκερ), Σίγκνεβιτς (83′ Τσαμούρης), Φατιόν.

Χανιά (Μαναρώλης – Λαμπράκης): Κατσιμήτρος, Ιμεραλιλάι, Ρότσα (88′ Χιντζίδης), Γιαμπερέ, Μπάτζιος (40′ λ. τρ. Γκανσιέρ), Καμαρά, Ναζίμ (76′ Καπνίδης), Μπουτσάκης, Κόλα (46′ Μπανγκουρά), Ελευθεριάδης (46′ Πολίτης), Μάναλης.//