«Αγκάλιασε» τη 4άδα η Άρσεναλ

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα εξαπέλυσε… «κανονιές» στη Λιντς Γιουνάιτεντ (2-1) και την έριξε στη ζώνη υποβιβασμού της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν εύκολα στο «Έμιρεϊτς» των «παγωνιών» και αύξησαν τη διαφορά τους από την 5η Άρσεναλ.

Το παιχνίδι άνοιξε με τον ιδανικότερο τρόπο για τους γηπεδούχους. Στο 5ο λεπτό ο Μεσλιέ απομάκρυνε λανθασμένα την μπάλα, ο Ν’Κετιά το εκμεταλλεύτηκε και άνοιξε το σκορ με το… καλημέρα. Πέντε λεπτά αργότερα, η Άρσεναλ «πέταξε» και δεύτερη «κανονιά». Ο Μαρτινέλι βρήκε εντός της μεγάλης περιοχής τον Ν’Κετιά κι εκείνος διπλασίασε, τόσο τα τέρματα της ομάδας του, όσο και τα προσωπικά του. Η Άρσεναλ διατήρησε την υπεροχή στο παιχνίδι και η κατάσταση την ευνόησε ακόμη περισσότερο στο 25ο λεπτό. Ο Άιλινγκ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, κατόπιν χρήσης του VAR για δυνατό μαρκάρισμα που πραγματοποίησε. Στο 38ο λεπτό, ο Μαρτινέλι έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στη μεγάλη περιοχή, ωστόσο ο Μεσλιέ πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση και διατήρησε το 2-0, το οποίο αποτέλεσε και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Άρσεναλ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας και την κατοχή. Στο 67ο λεπτό, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα, με σκόρερ τον Γιορέντε. Περίπου δέκα λεπτά αργότερα, οι «κανονιέρηδες» έφτασαν εκ νέου κοντά στο γκολ με το σουτ του Όντεγκαρντ να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μεσλιέ. Στα εναπομείναντα 15 λεπτά του αγώνα, οι «κανονιέρηδες» ουσιαστικά «έπαιξαν» με τον χρόνο, διατηρώντας παράλληλα την κατοχή της μπάλας. Στο φινάλε του αγώνα, τα «παγώνια» έφτασαν μία… ανάσα από την ισοφάριση, ωστόσο ο Ράμσντεϊλ κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του και οι «κανονιέρηδες» πήραν κομβικό τρίποντο για την 4άδα του αγγλικού πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 5′, 10′ Ν’Κετιά /66′ Γιορέντε

Κίτρινες: 16′ Γκάμπριελ, 64′ Τομιγιάσου / 27′ Ραφίνια, 34′ Κλιχ

Κόκκινη: 27′ Άιλινγκ

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γκάμπριελ, Χόλντινγκ, Τομιγιάσου, Σέντρικ, Ελνένι, Τσάκα, Όντεγκαρντ, Σάκα (69′ Πέπε), Ν’Κετιά (90+1′ Λακαζέτ), Μαρτινέλι (78′ Σμιθ Ρόου)

Λιντς Γιουνάιτεντ (Τζέσι Μαρς): Μεσλιέ, Γιορέντε, Κοχ, Άιλινγκ, Φίρπο, Φίλιπς, Κλιχ (46′ Μπέιτ), Χάρισον, Τζέιμς, Ραφίνια, Γκέλχαρντ (29′ Στρούικ)