Η Αναγέννηση Καρδίτσας πήρε το Θεσσαλικό ντέρμπι (video)

Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη επικράτησε με 1:0 της ΑΕΛ στο “Στάδιο Αλκαζάρ”, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League, φτάνοντάς την έτσι στην 3η θέση του βορείου ομίλου με 25 βαθμούς.

Ο αγώνας ξεκίνησε με οκτώ λεπτά καθυστέρηση, μιας και ο διαιτητής Παπαδόπουλος ζήτησε να κατέβει ένα πανό από τις κερκίδες. Αυτό εν τέλει δε συνέβη, με τη σέντρα να γίνεται κανονικά. Οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά στα πρώτα λεπτά, με τους Παπαγεωργίου και Θωμαΐδη. Ο πρώτος ανέλαβε εκτέλεση φάουλ στέλνοντας τη μπάλα οριακά άουτ, ενώ ο δεύτερος την έστειλε στο δοκάρι από κόρνερ.

Η εικόνα στο δεύτερο μισό ήταν εντελώς διαφορετική, με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνουν σημαντικά την εικόνα τους. Στο 66′ μάλιστα κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Ουαταρά στην περιοχή. Ο Κοζορώνης ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Σουλούκο, ο οποίος παραλίγο να αποκρούσει. Στη συνέχεια οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη οπισθοχώρησαν, θέλοντας να διατηρήσουν το αποτέλεσμα. Έτσι κι έγινε, με τη Λάρισα να παίρνει μέτρα και να απειλεί, αλλά να μην μπορεί να αλλάξει το εις βάρος της 1:0, το οποίο ήταν το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: 68′ Κοζορώνης (πεν.)

Κίτρινες: Σκόνδρας, Γκόλιας, Ελιβέλτο, Γιάκος