Τον… λύγισε από την άσπρη βούλα

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα και τρία… πέναλτι, η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει του Ατρόμητου με 2-1 και να πάρει την πρώτη της νίκη στην “OPAP Arena” για την σεζόν 2023/24. Και τα τρία γκολ του αγώνα από το σημείο του πέναλτι, με τους Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς και Αντζιέλσκι να σκοράρουν.

Με τρεις τελικές φάσεις, μέσα σε ένα οκτάλεπτο ξεκίνησε η ΑΕΚ το παιχνίδι, θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Ατρόμητο. Στο 1′ ο Πόνσε δεν μπόρεσε να βρει εστία, κάτι που κατάφεραν οι Γιόνσον και Χατζισαφί στο 5′ και στο 7′ με τον Τσιντώτα και τις δύο φορές να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Κάλενς και Αραούχο προσπάθησαν από στημένες φάσεις να απειλήσουν, αλλά οι προσπάθειες τους πέρασαν εκτός εστίας. Ο Ατρόμητος, αμύνονταν εξαιρετικά και η ΑΕΚ δεν μπορούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του. Στο 29′ ο Σέρχιο Αραούχο έπιασε ένα τρομερό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο.. ριμπάουντ, ο Πέτρος Μάνταλος ανατράπηκε από τον Τσακμάκη, με τον Παπαδόπουλο να καταλογίζει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άμραμπατ, ο οποίος κέρδισε τον Τσιντώτα για το 1-0. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ έχασε μοναδική διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Πόνσε βρέθηκε απέναντι από τον Τσιντώντα, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να αποσοβεί τον κίνδυνο, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Σιντιμπέ σούταρε με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία. Στο 45′ ο Πόνσε βρήκε ξανά εστία, αλλά και πάλι ο Τσιντώτας είχε απάντηση, κρατώντας την ομάδα του στο ματς.

Ο Τζιμπρίλ Σιντιμπέ, απαρηγόρητος, δεν μπορεί να πιστέψει την τρομερή ευκαιρία που σπατάλησε στο 41′ για να δώσει στην ομάδα του αέρα δύο τερμάτων κόντρα στον Ατρόμητο (ΙΝΤΙΜΕ Sports)

H πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 51′ όταν ο Πόνσε πήρε κάθετη πάσα από τον Αραούχο, πλάγια από την εστία, δοκίμασε να κερδίσει τον Τσιντώτα, ο οποίος απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 59′ ο Ατρόμητος είχε την πρώτη του τελική στον αγώνα. Η ομάδα των δυτικών προαστίων χτύπησε στην κόντρα, ο Βαλένσια δοκίμασε τα πόδια του, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Στάνκοβιτς. Στο 77′ ο Ατρόμητος είχε πολύ καλή στιγμή. Ο Έντερ με ένα εκπληκτικό πλασέ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο… παράθυρο και ο Στάνκοβιτς με το ανάποδο χέρι παραχώρησε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Κόλμαν σκόραρε με τον Έρλινγκμαρκ, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Η ΑΕΚ είχε χαλαρώσει αρκετά, ο Ατρόμητος πήρε μέτρα και κέρδισε πέναλτι στο 88′ με τον Αντζιέλσκι, με τον Σιντιμπέ να αντικρίζει απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, κερδίζοντας τον Στάνκοβιτς για το 1-1. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Μάνταλο. Την ευθύνη ανέλαβε ο Γκατσίνοβιτς και με εντυπωσιακό τρόπο κέρδισε τον Τσιντώντα για το 2-1. Οι Περιστεριώτες άγγιξαν το γκολ της ισοφάρισης στο 90+13′, αλλά ο Χατζισαφί απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή.

ΓΚΟΛ: 31′ Άμραμπατ (πεν.), 90′ + 4′ Γκατσίνοβιτς (πεν.) / 89′ Αντζιέλσκι (πεν.)
Κίτρινες: 75′ Χατζισαφί, 84′ Κάλενς / 28′ Ντε Μποκ, 30′ Τσακμάκης, 45′ + 1′ Γιουμπιτάνα, Έρλινγκμαρκ 90′ + 2′
Κόκκινες: 88′ Σιντιμπέ / –
Δοκάρι: 29′ Αραούχο – /

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Κάλενς, Χατζισαφί, Γιόνσον (83′ Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Άμραμπατ (60′ Ελίασον), Πισάρο (59′ Γκατσίνοβιτς), Αραούχο (60′ Τσούμπερ), Πόνσε (60′ Ζίνι).

Ατρόμητος: Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Κούντε (55′ Καμαρά), Έρλινγκμαρκ, Γιουμπιτάτα (69′ Φριντγιόνσον), Ρομπάιγ (55′ Βαλένσια), Κούεν (46′ Γκονζάλεθ), Βέργος (69′ Αντζιέλσκι).