Τελείωσε τη δουλειά στο Καζακστάν και ετοιμάζεται για ΑΕΚ

Οι Κροάτες με οδηγό το σκορ του πρώτου αγώνα και την επικράτηση τους με 2:0 μέσα στο “Αστάνα Αρένα”, πήραν την πρόκριση και έγιναν και επίσημα η ομάδα που θα αντιμετωπίσει η “Ένωση” στον 3ο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League.

Με πρωταγωνιστή τον Εμρέλι, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης με συνολικό σκορ 6:0. Η ομάδα του Μπισκάν έκαμψε με σχετική ευκολία το… εμπόδιο της Αστάνα με 2:0 και είναι και επίσημα ο αντίπαλος της ΑΕΚ στην επόμενη φάση του UEFA Champions League.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα από την Κροατία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, και να μετουσιώνει την ανωτερότητα της σε γκολ στο 24ο λεπτό, με τον Εμρέλι, που σκόραρε με ένα χαμηλό τεχνικό σουτ στη δεξιά γωνία του Κόντριτς τελειώνοντας έτσι όποια ελπίδα θα μπορούσαν να είχαν οι γηπεδούχοι για ανατροπή. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 27ο λεπτό, η Αστάνα έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν Χοβανισιάν, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο μέσα στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ αλλά ο Λιβάκοβιτς με εξαιρετική επέμβαση του αρνήθηκε το τέρμα. Στο 31ο λεπτό, ο Εμρέλι λίγο έλειψε να κάνει δύο τα τέρματά του αλλά ο τερματοφύλακας της Αστάνα έδιωξε σε κόρνερ. Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Αζέρος εξτρέμ, πήγε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, αλλά το σουτ του βρήκε στα σώματα.

Το δεύτερο γκολ που έψαχνε ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου Μαχίρ Εμρέλι σε όλο πρώτο ημίχρονο, το βρήκε στο 51ο λεπτό όμως το τέρμα που σημείωσε ακυρώθηκε από τον Χίγκλερ ως επιθετικό φάουλ. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό η Αστάνα έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις, πρώτα με την κεφαλιά του Αϊμπέντοφ που προσέκρουσε στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης με το σουτ του Τομάσεβιτς που απέκρουσε εξαιρετικά ο Λιβάκοβιτς. Ο επιθετικός από το Καζακστάν στο 68ο λεπτό, προσπάθησε να νικήσει τον Κροάτη τερματοφύλακα αλλά η κατάληξη ήταν η ίδια με τον πορτιέρο της Ντιναμό να αποκρούει, αυτή ήταν και η τελευταία προσπάθεια του σέντερ φορ της Αστάνα καθώς αντιακαταστάθηκε από τον Αστάνοφ. Τα τελικό σκορ διαμόρφωσε, Αντόνιο Μαρίν που πήρε το ριμπάουντ μέσα στη περιοχή, νίκησε τον Κόντριτς για να γράψει το 0:2.

Αστάνα: Κόντριτς, Μαροσκίν, Τομάσεβιτς, Αμάνοβιτς (Ντοσμαγκαμπέτοφ 41′), Χοβανισιάν, Βορογκόφσκι, Εμπόνγκ, Λονκάρ, Τομάσοφ (Γιόβανσιτς 46′), Προκοπένκο (Νταρμπόε 46′), Αϊμπέντοφ (Αστάνοφ 70′)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Λιβάκοβιτς, Σούταλο (Μπερνέρ 68′), Ριστόφσκι, Μοχαράμι, Λιούμπισιτς (Μπατουρίνα  78′) , Σούτσιτς, Μίσιτς (Λουκάνιτς 79′), Εμρέλι (Ντρίμιτς 79′), Μικαλιτσένκο, Σπίκιτς, Πετκοβιτς (Αντόνιο Μαρίν 68).//ΝΚ