Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ με 2-0 για την πέμπτη αγωνιστική της πρώτης κατηγορίας του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου γυναικών, με το “τριφύλλι” να βρίσκεται έστω και προσωρινά στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Παναθηναϊκού πήρε τεράστια νίκη επί της ΑΕΚ, με τις “πράσινες” να παίρνουν από την αρχή της αναμέτρησης προβάδισμα, με την κεφαλιά της Νεφρού να δίνει φτερά στα πόδια των συμπαικτριών της. Μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος, οι γηπεδούχες πίεσαν για ένα ακόμα γκολ, αλλά η ΑΕΚ αμυνόταν σκληρά ώστε να βρει την άμυνα του “τριφυλλιού” ανοιχτή σε προϋποθέσεις αντεπίθεσης. Το ημίχρονο έκλεισε με το 1-0, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για την συνέχεια της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο μισό και οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά για να κυνηγήσουν το γκολ. Η απίστευτη ευκαιρία της Πινέδα, θα μπορούσε να βάλει την “ένωση” ξανά στο παιχνίδι, αλλά η Γιαννακούλη κράτησε ανέπαφη την εστία της. Στο 77ο λεπτό ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματα του, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Σιδηράς, μετά από ανατροπή της Ντομόντ από την Καπνίση, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 και τον θρίαμβο των γηπεδούχων.

Παναθηναϊκός: Γιαννακούλη, Κακαμπούκη, Ρόγκαν, Δημητρίου, Χαμαλίδου, Κατωπόδη, Νεφρού, Ντομόντ, Νταρζάνου, Σιδηρά, Μάια.

ΑΕΚ: Χατζηχρήστου, Παυλοπούλου, Κόλια, Πινέδα, Μπριάνα, Καπνίση, Μπούτλα, Τσελέντη, Τζουτζουράκη, Λόπεζ, Ντζάνη.//Α.