“Απέδρασε” από το Αγρίνιο με τρίποντο η ΑΕΚ

Η “Ένωση” πήρε ένα σημαντικό διπλό κερδίζοντας 2-0 τον Παναιτωλικό, για την πέμπτη αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Η ΑΕΚ κατάφερε να… αποδράσει από την έδρα του φορμαρισμένου Παναιτωλικού με 2-0 χάρη σε γκολ του Λιβάι Γκαρσία και το αυτογκόλ του Μλάντεν, που δημιούργησε ο Μουκουντί. Η “Ένωση” έτσι, στην πιο πειστική της εμφάνιση μέχρι τώρα, πήρε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα και ανέβηκε προς το παρόν, στην τρίτη θέση. Πολύ σημαντικό είναι το γεγονός, ότι ο Κώστας Γαλανόπουλος “πάτησε χορτάρι” ξανά, μετά από ένα χρόνο, όταν αντικατέστησε τον Γκατσίνοβιτς στο 83ο λεπτό.

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε ίσως το καλύτερο 20λεπτο της έως τώρα, καταφέρνοντας να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες και να απειλήσει την εστία του Ανέστη, χωρίς ωστόσο να την παραβιάσει. Αρχικά στο 2ο μόλις λεπτό, ο Αραούχο επιχείρησε ένα συρτό σουτ, το οποίο πέρασε εκτός εστίας. Τρία λεπτά αργότερα ο Λιβάι Γκαρσία δεν “έπιασε”… γεμάτα την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 10′ ο Αραούχο έστρωσε στον Γκατσίνοβιτς, ο τελευταίος σούταρε, με τον Ανέστη να μπλοκάρει τη μπάλα. Το σύνολο του Αλμέιδα προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα των “καναρινιών” με κάθετο ποδόσφαιρο και στα πρώτα δέκα λεπτά είχε τρεις καλές ευκαιρίες για να βρει δίχτυα. Η πρώτη απειλή του Παναιτωλικού ήρθε στο 16′ με τον Σενγκέλια να σουτάρει, χωρίς όμως να βρίσκει εστία. Πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο οι “κιτρινόμαυροι” είχαν την πιο μεγάλη τους στιγμή. Ο Βίντα γύρισε τη μπάλα, μετά από κάποιες κόντρες η μπάλα έφτασε στον Αραούχο, με τον τελευταίο να πλασάρει από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Ανέστης είπε και πάλι “όχι”, ενώ ο Αποστολάκης ενστικτωδώς απομάκρυνε σε κόρνερ. Η “Ένωση” είχε άλλες δύο καλές στιγμές με τον Σιμάνσκι να μην βρίσκει τη μπάλα μετά την κεφαλιά του Τζαβέλλα και τον Αραούχο στο 36′ και 38′ αντίστοιχα, χωρίς όμως να παραβιάζουν την εστία του Ανέστη. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία και τις ευκαιρίες, χωρίς αποτέλεσμα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Παναιτωλικό. (EUROKINISSI)

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου η ΑΕΚ κατάφερε ότι δεν πέτυχε στο πρώτο μισό. Ο Λιβάι Γκαρσία πήρε τη μπάλα με φάτσα στην εστία και με ένα πολύ δυνατό, συρτό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα χτύπησε και στο αριστερό δοκάρι του Ανέστη. Ο Τζαβέλλας αποχώρησε στο ημίχρονο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, καθώς χτύπησε το χέρι του στο τζάμι. Την θέση του πήρε ο Μουκουντί, κάνοντας το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ. Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός “έψαξε” το γκολ της ισοφάρισης, όμως οι προσπάθειες των Καρέλη και Μλάντεν δεν βρήκαν στόχο. Το σουτ του Ντίας έκοψε με καθοριστικό τάκλιν ο Μουκουντί. Στο 65ο λεπτό ο Μοχαμάντι σέντραρε από τα αριστερά, με τον Αραούχο όμως, να στέλνει τη μπάλα εκτός εστίας, ενώ σπατάλησε άλλη μία ευκαιρία στο 68′, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης οι “κιτρινόμαυροι” καθάρισαν το παιχνίδι. Ο Άμπραμπατ εκτέλεσε κόρνερ και ο 24χρονος Καμερουνέζος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Μλάντεν, καταλήγοντας στα δίχτυα του Ανέστη για το 2-0. Πολύ σημαντικό γεγονός είναι η επιστροφή του Γαλανόπουλου στην αγωνιστική δράση, όταν πέρασε στη θέση του Γκατσίνοβιτς, μετά από ένα χρόνο απουσίας.

Ο πίνακας του σκορ στο Αγρίνιο, μετά το τελευαίο σφύριγμα. (EUROKINISSI)

Γκολ: 48′ Γκαρσία, 75′ Μλάντεν (αυτ.)

Κίτρινες: 6′ Αποστολάκης, 44′ Χατζηθεοδωρίδης / 21′ Ελίασον, 44′ Ρότα, 62′ Χατζισαφί

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν Μάρτενσον 81′), Ντίαζ, Ντουάρτε (Κολοβός 61′), Σενγκέλια (Φλόρες 74′), Νταγκό (Μορσάι 60′), Καρέλης (Πέδρο 81′)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (Μάνταλος 74′), Βίντα, Τζαβέλλας (Μουκουντί 46′), Χατζισαφί (Χατζισαφί 64′), Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (Γαλανόπουλος 83′), Πινέδα, Λιβάι Γκαρσία, Ελίασον (Άμπραμπατ 65′), Αραούχο.