Την κέρασε φαρμάκι…

O Bόλος προσγείωσε ανώμαλα την ΑΕΚ και πέρασε νικηφόρα με 1-0 από τη Ριζούπολη.

Η πρώτη γκέλα… ήρθε στη δεύτερη μόλις αγωνιστική για τον “δικέφαλο”, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Βόλο, ο οποίος αμύνθηκε εξαιρετικά και κατάφερε να διατηρήσει το πλεονέκτημα που απέκτησε στο 19ο λεπτό με το εντυπωσιακό γκολ του Ντέλετιτς. Η ΑΕΚ παρά την πίεση που άσκησε, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και ήρθε η πρώτη ήττα για τους “κιτρινόμαυρους”.

Ο Βόλος απείλησε από πολύ νωρίς την εστία του Στάνκοβιτς, όταν ο Φερνάντες σούταρε από τα όρια της περιοχής με τον γκολκίπερ της “Ένωσης” να μπλοκάρει την μπάλα. Στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθώντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Αυτό όμως, ήρθε από την ομάδα της Μαγνησίας στο 17ο λεπτό, με τον Ντέλετιτς να πιάνει ένα καταπληκτικό σουτ, χωρίς να βλέπει την εστία, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Ο πρώην παίκτης των “κιτρινόμαυρων” δεν πανηγύρισε το γκολ σε ένδειξη σεβασμού. Οι παίκτες του “δικεφάλου” ανέβασαν την πίεση τους, με τις προσπάθειες τους όμως να σταματάνε στους αμυντικούς του Βόλου.

Στο 32ο λεπτό η ΑΕΚ βρήκε την πρώτη της τελική, όταν ο Γιόνσον πέρασε μία φοβερή κάθετη στον Τσούμπερ, αυτός πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, με τον Κλέιμαν όμως, να βρίσκεται σε ετοιμότητα, απομακρύνοντας σε κόρνερ. Ο εναπομείναντας χρόνος κύλησε με την ΑΕΚ να προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα του Βόλου, με την άμυνα να αντιδράει αποτελεσματικά σε όλες τις προσπάθειες των “κιτρινόμαυρων”. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με την ομάδα της Μαγνησίας να προηγείται με 1-0.

Ο Αλμέιδα με την έναρξη του δεύτερου μισού, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Γκατσίνοβιτς και τον Γκαρσία, προκειμένου να κάνει την ομάδα του όσο πιο επιθετική μπορεί και να βρει την ισοφάριση. Ο πρώτος στο 51′ είχε μια καλή στιγμή, όταν έπιασε ένα συρτό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Κλέιμαν, όμως, να έχει και πάλι σωστή τοποθέτηση, μπλοκάροντας τη μπάλα. Στο 59′ η “Ένωση” απείλησε ξανά, όταν μετά από ωραία ανάπτυξη ο Τσούμπερ έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, με τον Γκαρσία να έχει επαφή με τη μπάλα, ο Κλέιμαν όμως ήταν και πάλι… εκεί. Ο Λιβάι Γκαρσία στο 64ο λεπτό πήγε να κάνει κάτι “εξεζητημένο” όταν προσπάθησε από πολύ πλάγια θέση να κρεμάσει τον Κλέιμαν, αλλά η προσπάθεια του πέρασε πάνω από την εστία του Βόλου.

Οι “κιτρινόμαυροι” πίεζαν ασφυκτικά το σύνολο του Κώστα Μπράτσου και τρία λεπτά αργότερα ο Ρότα μπήκε στην  περιοχή πλάσαρε, του έκοψε, όμως, την προσπάθεια ο Λούνα καίριά. Νωρίτερα ο Τσούμπερ έπιασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε πολύ ψηλά από τα δοκάρια. Στο 78′ ο Βόλος πραγματοποίησε την πρώτη του τελική, όταν ο Φαν Βέερτ έφυγε στην αντεπίθεση, όντως όμως αρκετά διαγώνια έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας. Ένα λεπτό αργότερα ο Γιόνσον από πλεονεκτική θέση, έπιασε ένα ασθενικό σουτ και ο Κλέιμαν μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Στο 85′ ο Αραούχο βρήκε χώρο, σούταρε πολύ δυνατά, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν με την ΑΕΚ να προσπαθεί να βρει κενό στο… τοίχος, χάνοντας δύο κεφαλιές των Γκαρσία και Αλμπανή να μη βρίσκουν στόχο. Στις καθυστερήσεις ο Βόλος πέτυχε και δεύτερο τέρμα, το οποίο, σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το παιχνίδι τελείωσε εν τέλει με το Βόλο να παίρνει ένα σπουδαίο διπλό και την ΑΕΚ να γνωρίζει την πρώτη ήττα της.

Γκολ: 19′ Ντέλετιτς

Κάρτες: 47′ Γιόνσον, 54′ Βίντα, 90’+1′ Γκατσίνοβιτς / 20′ Λούνα, 35′ Μεταξάς, 64′ Κλέιμαν, 85′ Ματίγια

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Τσούμπερ, Σιμάνσκι, Πινέδα (Ρότα 65′), Γιόνσον (Αλμπάνης 82′), Άμραμπατ (Γκατσίνοβιτς 46′), Μάνταλος (Γκαρσία 46′), Αραούχο.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Σιέλης, Εσκοβάλ, Τσοκάνης, Μεταξάς (Ματίγια 56′), Ντέλετιτς (Πίρινεν 80′), Πάολο Φερνάντες, Βίκτρο Φερνάντες (Βάις 71′), Φαν Βερτ.