Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε…

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη από την Μαρσέιγ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά η αναποτελεσματικότητα και τα λάθη που έκανε αποδείχθηκαν μοιραία, με τους Μασσαλούς να επικρατούν με 2-0 στην “OPAP Arena”.

Δυνατές μονομαχίες, πάθος και μεγάλη ένταση υπήρχαν στο ξεκίνημα του αγώνα, χωρίς ωστόσο να έχουμε κάποια καλή στιγμή στα πρώτα λεπτά. Στο 16′ είχαμε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Η Μαρσέιγ είχε υποδειγματική ανάπτυξη και έφυγε ταχύτατα στην επίθεση. Ο Βιτίνια βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Η μπάλα έφτασε στον Κοντογκμπιά, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Οι Μασσαλοί πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο της “OPAP Arena”. Στο 25′ οι Γάλλοι άνοιξαν το σκορ. Ο Κλος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά. Ο Αθανασιάδης έκανε κακή έξοδο και ο Μπεμπά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η πρώτη τελική για την ΑΕΚ έγινε στο 30′ με τον Μουκουντί να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, αλλά να στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Λόπες. Στο 33′ η Μαρσέιγ απείλησε ξανά και πάλι με τον Μπεμπά ξανά από στατική φάση. Ο στόπερ των Γάλλων έπιασε από το σημείο του πέναλτι μια δυνατή κεφαλιά με τον Αθανασιάδη να απομακρύνει.

Οι παίκτες της Μαρσέιγ πανηγυρίζουν το 0-1 με τον Μπεμπά και υψώνουν την φανέλα του Ρονζιέ που τραυματίστηκε πρόσφατα στο γόνατο. (ΙΝΤΙΜΕ Sports)

Αρκετά επιθετική και πιεστική ήταν η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του β΄μέρους και στο 51′ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της στο ματς με τον Λιβάι Γκαρσία. Ο Άμραμπατ έβγαλε συστημένη σέντρα στο κεφάλι του επιθετικού της “Ένωσης”, αλλά αυτός την έστειλε πάνω στον Πάου Λόπες που απομάκρυνε ενστικτωδώς, αποσοβώντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Η ομάδα του Αλμέιδα είχε τον έλεγχο και στο 55′ απείλησε ξανά με τον Γκατσίνοβιτς, το σουτ του οποίου απομάκρυνε ο τερματοφύλακας της Μαρσέιγ, πέφτοντας στην δεξιά γωνία του. Στο 62′ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 2-0. Ο Βιτίνια βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασιάδη, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να απομακρύνει θεαματικά. Στο 80′ ο ίδιος παίκτης για την Μαρσέιγ, σπατάλησε ξανά μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ που δοκίμασε να βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη. Στο 89′ η ΑΕΚ άγγιξε την ισοφάρισε μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Λόπες απομάκρυνε σε κόρνερ την κεφαλιά του Τσούμπερ. O Αραούχο λίγα δευτερόλεπτα μετά, προσπάθησε να κερδίσει τον τερματοφύλακα των Μασσαλών, αλλά εκείνος είχε και πάλι απάντηση. Σα να μην έφτανε αυτό για την ΑΕΚ, δέχθηκε στην κόντρα και δεύτερο τέρμα στην κόντρα από τον Σαρ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΓΚΟΛ: – /  25′ Μπεμπά, 90′ + 3′ Σαρ
Δοκάρι: – / 80′
Κίτρινες: 28′ Γκατσίνοβιτς, 66′ Πόνσε / 45′ + 3′ Βιτίνια
Κόκκινη:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (81′ Γαλανόπουλος), Πινέδα (62′ Αραούχο), Άμραμπατ (76′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (63′ Τσούμπερ), Μάνταλος, Γκαρσία (63′ Πόνσε).

Μαρσέιγ (Τζενάρο Γκατούζο): Λόπες, Κλος (90′ + 5′ Ναντίρ), Μπεμπά, Μπαλέρντι, Λόντι, Εντιαγέ (86′ Μουρίγιο), Βερετού (90′ + 5′ Ζίγκο), Κοντογκμπιά, Χαρίτ (90′ + 5′ Σόγκλο), Κορέα (59′ Σαρ), Βιτίνια.