Ονειρεμένη, τετράστερη επιστροφή

Η ΑΕΚ έδωσε το πρώτο της επίσημο παιχνίδι στην “OPAP Arena”, για την έκτη αγωνιστική της Super League και κατάφερε να το συνδυάσει με νίκη, απέναντι στον Ιωνικό με 4-1. Οι Νικαιώτες συνεχίζουν να… προβληματίζουν, καθώς γνώρισαν ακόμα μία ήττα, έχοντας “κολλήσει” στην τελευταία θέση, με μόλις, ένα βαθμό.

Η αναμονή, σχεδόν 20 ετών, τελείωσε για την ΑΕΚ και επέστρεψε στο… σπίτι της. Τελευταίο παιχνίδι που έδωσαν οι “κιτρινόμαυροι” στη Νέα Φιλαδέλφεια, ήταν στις 3 Μαΐου του 2003, το οποίο συνοδεύτηκε με νίκη, απέναντι στον Άρη με 4-0. Ο Οδυσσέας έκανε την “πτήση” του για πρώτη φορά, μέσα σε ένα… χαμό. Οι οπαδοί της Ένωσης δημιούργησαν μία πανηγυρική και ταυτόχρονα, έντονα φορτισμένη ατμόσφαιρα, τιμώντας όλους, όσους δεν είχαν τη δυνατότητα να ζήσουν, την επιστροφή της ομάδας στην Αγιά Σοφιά.

Το παιχνίδι καθυστέρησε να ξεκινήσει περίπου 20 λεπτά, καθώς δεν… φαινόταν τίποτα από τα βεγγαλικά των “κιτρινόμαυρων” οπαδών. Η ΑΕΚ απείλησε στο δεύτερο λεπτό με τον Μοχαμάντι να βρίσκει τον Γκαρσία. Ο τελευταίος σούταρε, ο Χουτεσιώτης όμως, είχε απάντηση. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ “άνοιξε”, από πολύ νωρίς το σκορ, όταν ο Γκατσίνοβιτς, προσπάθησε να βγάλει σέντρα, η μπάλα κόντραρε και του… στρώθηκε. Αυτός με ένα πολύ όμορφο, φαλτσαριστό σουτ, έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Χουτεσιώτη, ο οποίος ήταν ανήμπορος να αντιδράσει. Έτσι καταγράφηκε το πρώτο, “ιστορικό” γκολ από τον Γκατσίνοβιτς, στην “OPAP Arena”. Η “Ένωση”, ήταν καταιγιστική και έχασε κάποιες ευκαιρίες να βρει δεύτερο γκολ. Αυτό ήρθε στο 26ο λεπτό, όταν ο Πινέδα, πέρασε τη μπάλα στην πλάτη της άμυνας, ο Ελίασον έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Λιβάι Γκαρσία, διπλασίασε με κεφαλιά, τα τέρματα της ομάδας του. Η ΑΕΚ, είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο, ενώ είχε ακόμα κάποιες καλές στιγμές, οι οποίες δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, με τους “κιτρινόμαυρους”, να έχουν “κεφάλι” στο σκορ με 2-0.

Ο Γκατσίνοβιτς, πανηγυρίζει το πρώτο-ιστορικό γκολ της ΑΕΚ, στο καινούργιο της γήπεδο. (EUROKINISSI)

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους, να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, με την ΑΕΚ όμως, να μην αφήνει περιθώριο να φτάσουν οι Νικαιώτες, μέχρι την εστία του Στάνκοβιτς. Στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Πινέδα σούταρε, σημαδεύοντας το δοκάρι και έτσι χάθηκε μία σπουδαία ευκαιρία για την “Ένωση”, προκειμένου να σημειώσει και τρίτο γκολ. Στο 62′ ο Αραούχο βρήκε, αυτό που… έψαχνε από την αρχή. Μετά από μία “αναμπουμπούλα”, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του. Ο Αργεντινός επιθετικός σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Αντούνες και “ξεγελώντας” τον Χουτεσιώτη, κατέληξε στα δίχτυα. Έτσι ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0 και ο Αραούχο, γνώρισε την αποθέωση από τους φιλάθλους. Λίγες στιγμές αργότερα, στο 66′, ο Γκατσίνοβιτς διπλασίασε τα τέρματα του, όταν ο Ελίασον με δεύτερη ασίστ, τον “βρήκε” στο δεύτερο δοκάρι, με τον πρώτο να πλασάρει εύστοχα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου. Στο 78′ ο Τσούμπερ βρέθηκε απέναντι από τον Χουτεσιώτη, πλάσαρε, με τον τελευταίο όμως, να απομακρύνει. Το μόνο που κατάφερε ο Ιωνικός, ήταν να μειώσει σε 4-1 με τον Ελευθεριάδη στις καθυστερήσεις. Έτσι η ΑΕΚ κατάφερε, να καταγράψει την πρώτη της, ιστορική νίκη στην “OPAP Arena”, “σκαρφαλώνοντας” στη δεύτερη θέση με 12 βαθμούς.

Γκολ: 6′, 66′ Γκατσίνοβιτς, 26′ Γκαρσία, 62′ Αραούχο / 90’+4′ Ελευθεριάδης

Κίτρινες: – / 42′ Ιωαννίδης

Δοκάρι: 58′ Πινέδα

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (Γαλανόπουλος 81′), Ελίασαν (Άμπραμπατ 70′), Πινέδα (Μάνταλος 70′), Γκαρσία (Τσούμπερ 70′), Αραούχο (Κοσίδης 88′)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιριγώτης (Σάκιτς 87′), Τσίμπσαχ (Φαντιγκά 46′), Αντούνες, Οφόσου (Ελευθεριάδης 67′), Ιωννίδης (Μαντζής 67′), Βαλεριάνος, Μύγας, Ρομαό, Λοβέρα, Κάνιας