Ο Λιάτσος με γκολάρες, ντύθηκε… Χάμες και έκρινε το “ντέρμπι” (video)

Ο 19χρονος μεσοεπιθετικός με δύο προσωπικά του – εξαιρετικά σε ομορφιά- τέρματα αποδείχτηκε παίκτης… κλειδί της αναμέτρησης “οδηγώντας” τον Ολυμπιακό Β’ στην ανατροπή και την νίκη με 2:1 απέναντι στην ΑΕΚ Β’, που είχε προηγηθεί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστόπολου. Το σύνολο του Γιάννη Οκκά ανέβηκε στους 11 ενώ αυτό του Σωκράτη Οφρυδόπουλου έμεινε στους 8 πόντους, στον Νότιο Όμιλο της Super League 2.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο παιχνίδι και μάλιστα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ζίνι μόλις στο πρώτο λεπτό αλλά αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Ο επιθετικός της “Ένωσης” επιχείρησε να σκοράρει ένα υπέροχο γκολ, τρία λεπτά αργότερα, με ένα γυριστό μέσα από την μεγάλη περιοχή, με τον Παπαδούδη όμως να του αρνείται.

Στο 18′ η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, έπειτα από φάουλ του Κωστή, ο Καλογερόπουλος πήρε την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη και δεν δυσκόλεψε τον Χατζηεμμανουήλ. Στο 20ο λεπτό η ΑΕΚ Β’ κέρδισε πέναλτι έπειτα από ένα τάκλιν του Χρυσόπουλου στον Χριστόπουλο. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία του Παπαδούδη, ο Έλληνας τερματοφύλακας έπεσε σωστά, δεν μπόρεσε όμως να αποκρούσει και έτσι οι γηπεδούχοι έκαναν το 1:0.

Άμεση η απάντηση των “ερυθρόλευκων”, πέντε λεπτά αφότου έμειναν πίσω στο σκορ. Ο Λιάτσος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ που κέρδισε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και… εκτέλεσε τον Χατζηεμμανουήλ, ισοφαρίζοντας σε 1:1 την αναμέτρηση.

Ασύλληπτο τέρμα από τον Λιάτσο στο 39′. Ο Ολυμπιακός εκτέλεσε κόρνερ πλασαριστά, η μπάλα έφτασε στον Έλληνα μέσο και εκείνος με ένα τρομερό φαλτσαριστό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 2:1, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να υπάρχουν ευκαιρίες κοντά στις δύο εστίες και με κυρίαρχο στοιχείο τα σκληρά μαρκαρίσματα αλλά και τις μάχες στην μεσαία γραμμή. Στο 68ο λεπτό, ο Ζίνι απείλησε για την “Ένωση”, ο νεαρός βρήκε λίγο χώρο στην περιοχή, αλλά ο Καλογερόπουλος αλλοίωσε την προσπάθεια του και αυτή κατέληξε άουτ.

Ο Ολυμπιακός Β‘ κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του αποτέλεσμα κόντρα στην ΑΕΚ Β’ μέχρι το τέλος και απέδρασε με τους τρείς βαθμούς από το “Σεραφείδιο”.//

ΓΚΟΛ: 21′ Χριστόπουλος/ 26′,39′ Λιάτσος
Κίτρινες: 43′ Παρράς, 63′ Χριστόπουλος, 90′ Σκόνδρας/ 67′ Καράκουτης,90′ Μαυρουδής

AEK Β’ (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Κάτσικας, Ντάικο, Παρράς, Ευθ. Χριστόπουλος, Απ. Χριστόπουλος (61′ Σπυριδάκης), Γερολέμου, Ρουκουνάκης (87′ Σταμούλης), Γκολφίνος (61′ Σκόνδρας), Ζίνι.

Ολυμπιακός Β’ (Οκκάς): Παπαδούδης, Καλογερόπουλος, Αποστολόπουλος, Χρυσόπουλος, Μαυρουδής, Κατσουλίδης (70′ Νίκολιτς), Κωστή, Καράκουτης (76′ Ιμπαγάσα), Λιάτσος, Μαρίνος, Βλαχομήτρος (70′ Μπα)