Ιδανικό ξεκίνημα της “εποχής” Σίμου στην Καλλιθέα (videos)

H Αθηναϊκή ομάδα επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Κηφισιά και την απομάκρυνση του Λεωνίδα Βόκολου από την τεχνική ηγεσία, επικρατώντας, σχετικά εύκολα χάρη και τον εξαιρετικό Στρέζο, με 3:0 της ΑΕΚ Β’ στο “Ελ Πάσο”.

Η Καλλιθέα επικράτησε με 3:0 της ΑΕΚ Β‘ στο “Ελ Πάσο” με τέρματα των Λουκίνα, Κυνηγόπουλου και Κωστανάσιου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου της Super League 2 και σκαρφάλωσε στην 5η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος. Αντίθετα η ελλιπέστατη “Ένωση” με την ήττα αυτή παρέμεινε στην 9η θέση με 5 βαθμούς.

O αγώνας:

Μόλις στο 4ο λεπτό η Καλλιθέα κέρδισε πέναλτι όταν ο διαιτητής καταλόγισε την παράβαση σε χέρι του Κάτσικα. Ο Λουκίνας ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Χατζηεμμανουήλ ενώ ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Β’ έπεσε στην δεξιά και άνοιξε το σκορ.

Στο 9ο λεπτό ο Κορομηλάς εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Στρέζου. Στο 13′ ο Χριστόπουλος πήγε να βάλει ένα απίστευτο γκολ με γυριστό αλλά ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας απόκρουσε εντυπωσιακά.

Έπειτα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την “Ένωση” να πιέζει ψηλά αλλά την πρωτοβουλία να παραμένει στα πόδια των παικτών του γηπεδούχων. Ένα δυνατό σουτ του Σαντάνα στο 25′ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αντιμετωπίστηκε με σχετική ευκολία από τον Χατζηεμμανούηλ. Στο 28′ σημαντική ευκαιρία της ΑΕΚ για ισοφάριση με τον Χριστόπουλο, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του δεν ήταν αρκετά δυνατό και ο Στρέζος μπλόκαρε. Το ημίχρονο τελείωσε χωρίς κάποια άλλη αξιόλογη φάση, με την Καλλιθέα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1:0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος. Ο Ρέντζας έβγαλε την σέντρα, ο Κυνηγόπουλος βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, πήρε την κεφαλιά και έκανε το 2:0.

Στο 51′ ο Στρέζος απομάκρυνε εντυπωσιακά ένα σουτ του Χριστόπουλου μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Πολύ μεγάλη στιγμή για ένα τρίτο τέρμα για την Καλλιθέα με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Αρχικά η προσπάθεια του Κυνηγόπουλου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Χατζηεμμανούηλ και στην εξέλιξη της φάσης ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, είπε ένα εντυπωσιακό “όχι” στην κεφαλιά του Ντεμέτριους από κοντά.

Στο 80ο λεπτό ο Λουκίνας δοκίμασε ένα σουτ από αρκετά μακριά το οποίο έφυγε κάποια μέτρα μακριά από το αριστερό κάθετο δοκάρι της “Ένωσης”. Στο 82′ πολύ ωραίο σουτ του Κορομηλά, που εξουδετέρωσε με δυσκολία ο Στρέζος. Στο 86′ ο Κωστανάσιος, που είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι, σκόραρε με ωραίο τελείωμα από το ύψος πέναλτι και έγραψε το τελικό 3:0.

ΓΚΟΛ: 5′ (πεν.) Λουκίνας, 46′ Κυνηγόπουλος, 86′ Κωστανάσιος/-

Δοκάρι: 60′ Κυνηγόπουλος/-

Κίτρινες: 9′ Ευαγγέλου

Καλλιθέα (Γιώργος Σίμος): Στρέζος, Βασιλούδης, Ρέντζας, Χατζηδίμπας, Ευαγγέλου, Μπουλούλης )87′ Λάσκαρης), Σαντάνα (78′ Τσιντώνης), Ντεμέτριους (71′ Κωστανάσιος), Κυνηγόπουλος, Νίλι, Λουκίνας (87′ Μουνιέ)

ΑΕΚ Β’ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης (19′ λ.τ Τρούμπολος), Κάτσικας, Χριστοφιλόπουλος (67′ Λέλεκας), Χατζηκυριάκος (63′ Γεωργέας), Πάπα, Γερολέμου (46′ Γκολφίνος), Κορομηλάς, Απ. Χριστόπουλος, Ε. Χριστόπουλος, Σκόνδρας