Απο”Χ”αιρετά την Ολλανδία η ΑΕΚ (highlights)

Ισόπαλες με σκορ 2-2 αναδείχτηκαν ΑΕΚ και Γάνδη στο τελευταίο φιλικό των "κιτρινόμαυρων" επί ολλανδικού εδάφους με τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι να έχει μερίδιο ευθύνης και στα δύο τέρματα που δέχθηκε.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα μπήκε με το πόδι στο γκάζι από τα πρώτα μόλις λεπτά της αναμέτρησης. Στο πρώτο μόλις λεπτό ο Γκαρσία πάσαρε στον Ζίνι και ο τελευταίος με πλασέ έγραψε το 1-0. Η “Ένωση” συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο 9′ έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει δύο τα τέρματα της, ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τόμπαγκο πάσαρε στον Πήλιο αλλά το πλασέ του άλλοτε μπακ του ΠΑΣ Γιάννινα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 18ο λεπτό κόντρα στην ροή του αγώνα οι Βέλγοι μετά από λάθος του Μπρινιόλι έφεραν την φιλική αναμέτρηση στα ίσα με τον Χόνγκ (1-1). Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου 35 λεπτού δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

(INTIME)

Στο δεύτερο μέρος ο Γκαρσία και Ρότα συνεργάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να δίνει “κεφάλι” στο σκορ για την ΑΕΚ με υπέροχο πλασέ γράφοντας το 2-1 στο 54′. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο επιθετικός του “δικεφάλου” λίγο έλλειψε από δημιουργός να γίνει και σκόρερ αλλά την εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε απέκρουσε ο πορτιέρε της Γάνδη και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Με την λήξη του δεύτερου 35λεπτού ο Αργεντινός τεχνικός προχώρησε σε αρκετές αλλαγές με τον Μπρινιόλι να παραμένει κάτω από τα δοκάρια, Βιντα-Χρυσόπουλος στα στόπερ, Καννελόπουλος αριστερά, Ραντόνια δεξιά, Σιμάνσκι-Ρουκουνάκης στα χαφ, Αμραμπατ δεξιά, Φερνάντες αριστερά και Γκατσίνοβιτς πίσω από Θεοδωρίδη.

Μετά τις αρκετές αλλαγές η απόδοση της “Ένωσης” έπεσε με συνέπεια να δεχθεί το τέρμα της ισοφάρισης στο 92′ όταν ο Ιταλός τερματοφύλακας έκανε εκ νέου λάθος με τον Γιοκοτά να τον… κρεμάει γράφοντας το 2-2. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι καθώς οι πολλές αλλαγές όπως ήταν φυσικό έριξαν τον ρυθμό του αγώνα με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 2-2.

Γκολ: 1′ Ζίνι, 54′ Ρότα / 18′ Χόνγκ, 92′ Γιόκοτα
Κίτρινες: 64′ Γαλανόπουλος, 100′ Θεωδορίδης, / –