Άμραμπατ: «Πέσαμε στην παγίδα του Άγιαξ στο πρώτο ημίχρονο»

Ο Μαροκινός άσος σε δηλώσεις του σε μέσο της Ολλανδίας υποστήριξε μεταξύ άλλων πως οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο και ότι η ΑΕΚ έπεσε στη παγίδα του Αίαντα στο πρώτο μέρος.

Η “Ένωση” ήρθε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στον Άγιαξ σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού χάρις σε εκτέλεση πέναλτι του Μπερχβάιν.

Οι “κιτρινόμαυροι” πίεσαν στη συνέχεια για την ισοφάριση και το πέτυχαν στο 74ο λεπτό μετά από σέντρα του Άμραμπατ και κεφαλιά του Βίντα. Μάλιστα λίγα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 91o λεπτό, o Γιόνσον έχασε μοναδική ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά σε τετ-α-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρο του Αίαντα.

Ο παίκτης που έβγαλε την ασίστ για το γκολ της ΑΕΚ έκανε δηλώσεις σε μέσο της Ολλανδίας, στο οποίο μεταξύ άλλων υποστήριξε πως η ομάδα του έπεσε στην παγίδα του Άγιαξ στο πρώτο ημίχρονο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις:

«Ήταν ένα ανοικτό παιχνίδι και διασκεδαστικό παιχνίδι για όσους το παρακολούθησαν γιατί είχε πολλές ευκαιρίες και άφθονη ενέργεια. Είναι κρίμα που έληξε 1-1. Θεωρώ πως πέσαμε στην παγίδα του Άγιαξ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Γιόνσον έκανε τα πάντα τέλεια. Εάν έμπαινε η μπάλα στα δίχτυα θα νικούσαμε 2-1. Θα το αξίζαμε; Ο Άγιαξ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και εμείς στο δεύτερο. Με λίγη τύχη κερδίζεις, αλλά και με λίγη τύχη χάνεις».//ΝΚ