Αδίκησε τον εαυτό της… (highlights)

Η ΑΕΚ παρόλο που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην Μπράιτον, είχε 20 τελικές προσπάθειες, αλλά η αστοχία της και η επιπολαιότητα στα μαρκαρίσματα μέσα στην περιοχή έδωσαν και πάλι την δυνατότητα στους Άγγλους να σκοράρουν από την άσπρη βούλα και να πάρουν τη νίκη με 1-0 μέσα στην “OPAP Arena”.

Απειλητική μόλις στο δεύτερο λεπτό ήταν η Μπράιτον, η οποία βγήκε γρήγορα στην επίθεση από τα αριστερά. Ο Φέργκιουσον με ωραία ενέργεια έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Στάνκοβιτς να τον σταματάει. Στο 10′ η αγγλική ομάδα απείλησε ξανά. Ο Αντιγκρά πήρε την μπάλα και με ωραία κίνησε μέσα από την περιοχή σούταρε, με την μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι του αυστριακού τερματοφύλακα. Η ΑΕΚ αντέδρασε και μέσα σε ένα διάστημα πέντε λεπτών είχε τρεις ευκαιρίες. Στο 14′ ο Πινέδα δοκίμασε τα πόδια του έξω από την περιοχή, χωρίς όμως να απειλήσει τον Βερμπρούγκεν, κάτι που κατάφερε στο 17′ ο Μεξικανός με την κεφαλιά του να βρίσκει εστία. Στο 18′ και πάλι ο Πινέδα είχε τελική με τον Βερμπρούγκεν να μπλοκάρει την μπάλα. Η μεγαλύτερη στιγμή για την ΑΕΚ στο ματς έγινε στο 30′. Ο Τσούμπερ εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Μπράιτον και με ένα δυνατό σουτ προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Ολλανδός τερματοφύλακας με εντυπωσιακή απόκρουση απομάκρυνε σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Ελβετός απείλησε με το κεφάλι, με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 44′ η “Ένωση” σπατάλησε αδιανόητη ευκαιρία για να προηγηθεί. Ο Τσούμπερ έπιασε έναν κεραυνό μέσα από την περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Γκατσίνοβιτς έπιασε μια ενστικτώδη κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.

O Στίβεν Τσούμπερ σε μία από τις αρκετές τελικές ευκαιρίες που είχε στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Μπράιτον (Ιntime Sports)

Με τον ίδιο ρυθμό και με την ίδια διάθεση μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52′ η “Ένωση” άγγιξε το γκολ με τον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς, ο οποίος με δυνατό σουτ προσπάθησε να κερδίσει τον Βερμπρούγκεν που με τρομερή απόκρουση απομάκρυνε. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Μπράιτον κατάφερε ξανά από την άσπρη βούλα (σ.σ. είχε πετύχει δύο πέναλτι και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου) να ανοίξει το σκορ με τον Πέδρο. Το έργο των γηπεδούχων έγινε ακόμα πιο δύσκολο, όταν στο 65′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γκατσίνοβιτς. Στο 73′ η Μπράιτον σπατάλησε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της, αλλά ο Φέργκιουσον δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Στάνκοβιτς. Η “Ένωση” είχε τη στιγμή της δύο λεπτά αργότερα με τον Πινέδα, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα άουτ. Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει γκολ, σπαταλώντας ακόμα μία ευκαιρία με τον Βίντα στο 90′.

ΓΚΟΛ: – / 55′ Πέδρο (πεν.)
Κίτρινες: 27′, 65′ Γκατσίνοβιτς, 63′ Τσούμπερ / 12′ Φέλτμαν
Κόκκινη: 65′ Γκατσίνοβιτς
Δοκάρι: 44′ Τσούμπερ – /
STATS: Σε πέντε αγωνιστικές στο Europa League, η ΑΕΚ έχει υποπέσει σε έξι πέναλτι!

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Πινέδα (83′ Πισάρο), Άμραμπατ (72′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος (71′ Αραούχο), Τσούμπερ (71′ Πόνσε).

Μπράιτον (Ντε Τσέρμπι): Βερμπρούγκεν, Ιγκόρ, Ντανκ, Βέλτμαν, Χίνσελγουντ, Γκρος, Γκίλμουρ (88′ Μπαλέμπα), Μιτόμα (69′ Νταχούντ), Αντίγκρα, Φέργκιουσον (88′ Ντούφους), Πέδρο (77′ Μίλνερ).