Το γκολ του Πέλκα δεν ήταν αρκετό να κρίνει την ελληνική μονομαχία

Τράμπζονσπορ και Μπασακσεχίρ τέθηκαν αντιμέτωπες στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1 σε ένα παιχνίδι με άρωμα Ελλάδας. Το σκορ άνοιξε ο άλλοτε μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ με κεφαλιά στο 11ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και σκόραραν με κεφαλιά του Πέλκα στο 11ο λεπτό. Αυτό ήταν και το τρίτο τέρμα του διεθνή Έλληνα μεσοεπιθετικού στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της ομάδας. Το τέρμα όμως αυτό δεν έφτασε στην ομάδα από την Κωνσταντινούπολη. Για λογαριασμό των γηπεδούχων ισοφάρισε ο Μεντί στο 34ο λεπτό.

Στο αρχικό σχήμα της ομάδας από την Τραπεζούντα βρέθηκε ο Μπακασέτας, με τους Κουρμπέλη και Φούντα να μένουν στον πάγκο. //ΝΚ