Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον τελειώσει, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – χωρών.

Αγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Έμεινε στον πάγκο.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 70 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.
Τζορτζ Μπάλντοκ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με τη Νόριτς.
Δημήτρης Πέλκας (Χαλ): Αγωνίστηκε για 63 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-4) επί της Ρόδεραμ. Ήταν ο δημιουργός του δεύτερου τέρματος της ομάδας του (52′), το οποίο πέτυχε ο Κρίστι.

Ισπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης (Ανδόρρα): Αγωνίστηκε για 81 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Βιγιαρεάλ Β’.
Νίκος Μιχελής (Μιραντές): Εκτός αποστολής.

Ιταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (21:45), εντός έδρας, κόντρα στη Βερόνα.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Νικολάου (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Σαλερνιτάνα.
Αντώνης Σιατούνης (Μόντσα): Εκτός αποστολής.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης (Κάλιαρι): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (21:30), εκτός έδρας, κόντρα στην Άσκολι.
Ηλίας Κουτσουπιάς (Μπενεβέντο): Αγωνίστηκε για 76 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Κόμο.

Γερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Λαμπρόπουλος (Μπόχουμ): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είναι τραυματίας.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (5-0) από την Μπορούσια Ντόρτμουντ.
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης (Μπόχουμ): Αγωνίστηκε για 12 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της πρωτοπόρου, Ουνιόν Βερολίνου.

Ο Ντίνος Μαυροπάνος (δεξιά) διεκδικεί μια κεφαλιά απέναντι από τον Άντονι Μοντέστ (αριστερά) κατά τη διάρκεια του αγώνα της Μπορούσια Ντόρτμουντ με την Στουτγκάρδη. Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2022. (AP Photo)

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Εκτός αποστολής.
Στέφανος Καπίνο (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Εκτός αποστολής.
Χαράλαμπος Μακρίδης (Ρέγκενσμπουργκ): Αγωνίστηκε για 72 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σαντχάουσεν.
Μανώλης Σάλιακας (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Πορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Έμεινε στον πάγκο.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί της Πόρτο.
Ανδρέας Σάμαρης (Ρίο Άβε): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (22:15), εντός έδρας, κόντρα στην Πορτιμονένσε.

Ολλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Έμεινε στον πάγκο.
Τάσος Δουβίκας (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Σπάρτα Ρότερνταμ. Σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (48′).
Βασίλης Μπάρκας (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.
Βαγγέλης Παυλίδης (Αλκμάαρ): Είναι τραυματίας.
Δημήτρης Σιόβας (Φορτούνα Σιτάρντ): Είναι τραυματίας.
Βασίλης Σουρλής (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Τζόλης (Τβέντε): Είναι τραυματίας.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Εξέλσιορ.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 65 λεπτά στην εκτός έδρα νίκη (1-0) επί της Χάρντενμπεργκ. Σκόραρε το μοναδικό γκολ της ομάδας του (18′).
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βίλεμ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αλμίρ Σίτι.
Βασίλης Παυλίδης (Αλκμάαρ Β’): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (21:00), εντός έδρας, κόντρα στην Τέλσταρ.

Αυστρία:

Νίκος Βέργος (Βόλφσμπεργκερ): Αγωνίστηκε για 14 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-2) από τη Βόλφσμπεργκερ.
Κοσμάς Γκέζος (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί της Ραπίντ Βιέννης.
Ευθύμης Κουλούρης (Λασκ Λίντσερ): Αγωνίστηκε για 5 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Αούστρια Βιέννης.

Λιγκα 2
Μελέτιος Μίσκοβιτς (Κάφενμπεργκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (4-2) από την Λιτς.

Σκωτία:

Πρέμιερσιπ
Γιώργος Γιακουμάκης (Σέλτικ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4-3) επί της Χαρτς. Πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης σε 2-2 (55′).

Ο Γιώργος Γιακουμάκης (αριστερά) πανηγυρίζει μαζί με τον Γκρεγκ Τέιλορ (κέντρο) το νικητήριο γκολ της Σέλτικ απέναντι στην Χαρτς.
Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2022. @CelticFC (Twitter)

Σερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγιεβιτς (Κολουμπάρα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Ραντνίτσκι 1923.
Νίκος Μπαξεβάνος (Σπαρτάκ Σουμπότιτσα): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (19:00), εντός έδρας, κόντρα στη Μλάντοστ.

Βέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος (Μπέερσχοτ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Γκενκ Κ23.

Ελβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Εκτός αποστολής.

Τσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης (Σλόβαν Λίμπερετς): Αγωνίστηκε για 8 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Γιάμπλονετς.

Δανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Βέιλε): Αγωνίστηκε για 36 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Χβιντόβρε. Ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ της ανατροπής (71′).

Τουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Τραμπζονσπόρ.
Στέλιος Κίτσιου (Γκαζιαντέπ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί της Κασίμπασα.
Τάσος Μπακασέτας (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 73 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Σίβασπορ.
Μανώλης Σιώπης (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 17 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Σίβασπορ.
Χάρης Χαρίσης (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 62 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Τραμπζονσπόρ.
Τάσος Χατζηγιοβάνης (Ανκαραγκούτσου): Αγωνίστηκε για 30 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-0) από την Φενερμπαχτσέ.

Ιωάννης Γκέλιος (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μποντρουμσπόρ.
Γιώργος Κουτρουμπής (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μποντρουμσπόρ.
Δημήτρης Μάνος (Μπαντίρμασπορ): Εκτός αποστολής.

Κύπρος:

Τάσος Δώνης (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 75 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της ΑΕΚ Λάρνακας. Πέτυχε το μοναδικό τέρμα της ομάδας του (41′).
Νίκος Καλτσάς (Καρμιώτισσα): Έμεινε στον πάγκο.
Χάρης Μαυρίας (Απόλλων Λεμεσού): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Δημήτρης Πινακάς (Απόλλων Λεμεσού): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Μανώλης Τζανακάκης (Καρμιώτισσα): Έμεινε στον πάγκο.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε για 83 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Δόξας Κατωκοπιάς.

Ο Τάσος Δώνης κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών του γκολ που πέτυχε κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας. Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2022. (balla.com.cy)

Ρουμανία:

Λιγκα 1
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα): Εκτός αποστολής.

Ουγγαρία:

Αλέξανδρος Κυζιρίδης (Ντεμπρετσένι): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (21:15), εντός έδρας, κόντρα στην Κισβάρντα.
Γιώργος Νεοφυτίδης (Ντεμπρετσένι): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (21:15), εντός έδρας, κόντρα στην Κισβάρντα.

Πολωνία:

Εξτρακλάσα
Αλέξανδρος Κατράνης (Πιάστ Γκλίβιτσε): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (19:00), εντός έδρας, κόντρα στην Ραντόμιακ Ραντόμ.
Γιάννης Παπανικολάου (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 65 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Κόρονα.
Δημήτρης Σταυρόπουλος (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Γκόρνικ.
Στράτος Σβάρνας (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Κόρονα.
Κωνσταντίνος Τριανταφυλλόπουλος (Στσζέτσιν): Έμεινε στον πάγκο.

Σλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης (Μιχάλοβτσε): Εκτός αποστολής.
Ιωάννης Νιάρχος (Ζλάτε Μόραφτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Μίκουλας.
Σπύρος Ρισβάνης (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σπορ Ποντμπρεζόβα.
Κυριάκος Σαββίδης (Σπαρτάκ Τρνάβα): Αγωνίστηκε για 48 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Ζίλινα. Ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του (21′).

Μολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος (Ζίμπρου Κισινάου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ντάτσια Μπουιουτσάνι.
Στέφανος Ευαγγέλου (Σερίφ Τιράσπολ): Εκτός αποστολής.
Νίκος Καρανίκας (Ζίμπρου Κισινάου): Έμεινε στον πάγκο.
Γιάννης-Φοίβος Μπότος (Σερίφ Τιράσπολ): Έμεινε στον πάγκο.

Φινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας (Χάκα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Λετονία:

Θάνος Πέτσος (Ρίγα): Έμεινε στον πάγκο.

Αλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος (Τιούτα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (4-1) από την Παρτιζάνι.

Εσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης (Κάλιου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Νάρβα.

Κατάρ:

Κώστας Μανωλάς (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στη νίκη της ομάδας του (1-0) επί της Αλ-Ουαντά για τον τελικό του “Presidents Cup”
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κορφακάν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από την Αλ-Αχλί Ντουμπάι.
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Σαρζά): Εκτός αποστολής.

ΗΠΑ:

MLS
Ταξιάρχης Φούντας (D.C United): Εκτός αποστολής.

Ινδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Οντίσα.

Χόνγκ Κονγκ:

Μιχάλης Μανιάς (Κίτσε): Αγωνίστηκε για 53 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4-1) επί της Σάουθερν.