Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Αγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας 12 συμ./3 ασίστ* (Λίβερπουλ): Έμεινε στον πάγκο.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης 8 συμμετοχές (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4:0) επί της Πρέστον.
Τζορτζ Μπάλντοκ 25 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Πέλκας 15 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Χαλ): Είναι τραυματίας.

Ισπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης 16 συμ./3 γκολ/2 ασίστ (Ανδόρρα): Αγωνίστηκε για 86 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Μπούργκος. Σκόραρε το μοναδικό τέρμα της ομάδας του (39′), για να ανοίξει το σκορ.
Νίκος Μιχελής 7 συμμετοχές (Μιραντές): Έμεινε στον πάγκο.

Ιταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Κυριακόπουλος 11 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σασουόλο): Έμεινε στον πάγκο.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 15 συμ./1 γκολ (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 73 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Ουντινέζε.
Δημήτρης Νικολάου 17 συμμετοχές (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Τορίνο.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 5 συμμετοχές (Πάρμα): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης 6 συμ./1 ασίστ (Κάλιαρι): Αγωνίστηκε για 72 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί της Κόμο. Ήταν ο δημιουργός του δεύτερου γκολ της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Πάολο Άτζι στο 49′.
Ηλίας Κουτσουπιάς 13 συμ./1 γκολ (Μπενεβέντο): Αγωνίστηκε για 80 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Κοσέντζα.

Serie C
Αντώνης Σιατούνης 2 συμμετοχές (Εντέλα): Αγωνίστηκε για 19 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4:1) επί της Ρίμινι.

Γερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας 1 συμμετοχή (Στουτγκάρδη): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Βασίλης Λαμπρόπουλος 9 συμμετοχές (Μπόχουμ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 13 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Στουτγκάρδη): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης 8 συμ./2 ασίστ (Μπόχουμ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 13 συμ./1 ασίστ (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Στέφανος Καπίνο 5 συμμετοχές (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Χαράλαμπος Μακρίδης 16 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Ρέγκενσμπουργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Μανώλης Σάλιακας 17 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Σαν Πάουλι): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Γαλλία:

Λιγκ 1
Θεοχάρης Τσιγγάρας (Τουλούζ): Εκτός αποστολής.

Πορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος 6 συμμετοχές (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Εκτός αποστολής.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος 15 συμμετοχές (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2:2) με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.
Ανδρέας Σάμαρης 9 συμ./1 ασίστ (Ρίο Άβε): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1:0) από την Πάσος Φερέιρα.

Ολλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν 1 συμμετοχή (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δουβίκας 14 συμ./6 γκολ (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 6 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2:2) με την Γκόου Αχεντ Ίγκλς.
Λάζαρος Λάμπρου 12 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 9 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Σπάρτα Ρόττερνταμ.
Βασίλης Μπάρκας 15 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2:2) με την Γκόου Αχεντ Ίγκλς.
Βαγγέλης Παυλίδης 8 συμ./4 γκολ/1 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 88 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Χέρενφεν.
Δημήτρης Σιόβας 8 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Είναι τραυματίας.
Βασίλης Σουρλής 2 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Τζόλης 9 συμ./1 γκολ (Τβέντε): Αγωνίστηκε για 24 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0:0) με τον Άγιαξ.
Παντελής Χατζηδιάκος 16 συμ./4 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 88 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Χέρενφεν.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος 14 συμ./3 γκολ/4 ασίστ (Τζβόλε): Έμεινε στον πάγκο.
Κωνσταντίνος Λάμπρου 16 συμ./1 ασίστ (Βίλεμ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Αλμίερ Σίτι.
Βασίλης Παυλίδης 3 συμμετοχές (Αλκμάαρ Β’): Η ομάδα του αντιμετωπίζει απόψε (16/1, 21:00) την Ος, εκτός έδρας.

Αυστρία:

Κοσμάς Γκέζος 15 συμ./2 γκολ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Ευθύμης Κουλούρης 14 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Λασκ Λίντσερ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Λιγκα 2
Μελέτιος Μίσκοβιτς 15 συμ./1 ασίστ (Κάφενμπεργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Σκωτία:

Πρέμιερσιπ
Γιώργος Γιακουμάκης 19 συμ./6 γκολ/1 ασίστ (Σέλτικ): Αγωνίστηκε για 17 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί της Κιλμάρνοκ για το Λιγκ Καπ Σκωτίας. Πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (90’+5′).

Σερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς 19 συμ./3 γκολ (Κολουμπάρα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Νίκος Μπαξεβάνος 6 συμμετοχές (Σπαρτάκ Σουμπότιτσα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Βέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος 4 συμμετοχές (Μπέερσχοτ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Ελβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης 11 συμμετοχές (Σλόβαν Λίμπερετς): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Δανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα 6 συμμετοχές (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης 16 συμ./8 γκολ/2 ασίστ (Βέιλε): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας 16 συμ./1 ασίστ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4:1) από την Καϊσέρισπορ.
Στέλιος Κίτσιου 17 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Γκαζιαντέπ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από την Φενερμπαχτσέ. Πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα του (55′).
Δημήτρης Κολοβέτσιος 17 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:1) επί της Σίβασπορ.
Τάσος Μπακασέτας 15 συμ./5 γκολ/4 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 79 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Μπασακσεχίρ. Σκόραρε το μοναδικό γκολ της ομάδας του (21′).
Μανώλης Σιώπης 14 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 79 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Μπασακσεχίρ.
Χάρης Χαρίσης 11 συμ./1 γκολ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4:1) από την Καϊσέρισπορ.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 15 συμ./1 γκολ (Ανκαραγκούτσου): Αγωνίστηκε για 20 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:1) από την Ανκαραγκουτσού.

Ιωάννης Γκέλιος 12 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιώργος Κουτρουμπής 12 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Δημήτρης Μάνος 5 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Κύπρος:

Τάσος Δώνης 12 συμ./3 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 89 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Καρμιώτισσας. Πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του (49′).
Νίκος Καλτσάς 10 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 31 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από τον ΑΠΟΕΛ.
Χάρης Μαυρίας 14 συμμετοχές (Απόλλων Λεμεσού): Αγωνίστηκε για 24 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:0) επί της Ανόρθωσης.
Δημήτρης Πινακάς 4 συμ./1 γκολ (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.
Μανώλης Τζανακάκης 5 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από τον ΑΠΟΕΛ.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος 8 συμμετοχές (Ανόρθωση): Εκτός αποστολής.

Ρουμανία:

Λιγκα 1
Κυριάκος Παπαδόπουλος 9 συμμετοχές (Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Ουγγαρία:

Αλέξανδρος Κυζιρίδης 9 συμμετοχές (Ντεμπρετσένι): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιώργος Νεοφυτίδης 9 συμ./1 γκολ (Ντεμπρετσένι): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Πολωνία:

Εξτρακλάσα
Αλέξανδρος Κατράνης 14 συμ./1 ασίστ (Πιάστ Γκλίβιτσε): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιάννης Παπανικολάου 16 συμμετοχές (Ρακόφ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Δημήτρης Σταυρόπουλος 16 συμ./2 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Στράτος Σβάρνας 14 συμ./2 γκολ/3 ασίστ (Ρακόφ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 13 συμ./1 ασίστ (Στσζέτσιν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Σλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 1 συμμετοχή (Μιχάλοβτσε): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιάννης Νιάρχος 15 συμ./4 γκολ (Ζλάτε Μόραφτσε): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Σπύρος Ρισβάνης 9 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Κυριάκος Σαββίδης 15 συμ./4 γκολ/1 ασίστ (Σπαρτάκ Τρνάβα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Μολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος 14 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Στέφανος Ευαγγέλου 4 συμμετοχές (Σερίφ Τιράσπολ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Νίκος Καρανίκας 6 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιάννης-Φοίβος Μπότος 7 συμ./1 γκολ (Σερίφ Τιράσπολ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Φινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας 26συμ./7 γκολ/2 ασίστ (Χάκα): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.

Λετονία:

Θάνος Πέτσος 21 συμμετοχές (Ρίγα): Έμεινε στον πάγκο.

Αλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος 14 συμμετοχές (Τιούτα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί της Καστριότι.

Εσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης 32 συμ./3 γκολ (Κάλιου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Κατάρ:

Κώστας Μανωλάς 8 συμ./1 ασίστ (Αλ Σαρζά): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 7 συμμετοχές (Κορφακάν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιάννης Φετφατζίδης 6 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Αλ Σαρζά): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΗΠΑ:

MLS
Ταξιάρχης Φούντας 21 συμ./12 γκολ/3 ασίστ (D.C United): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και το πρωτάθλημα έχει ολοκληρωθεί.

Ινδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 13 συμ./6 γκολ/3 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.