14/11 - 11:25

Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον τελειώσει, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – χωρών.

Αγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας 10 συμ./3 ασίστ* (Λίβερπουλ): Αγωνίστηκε για 5 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:1) επί της Σάουθάμπτον.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης 5 συμμετοχές (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 20 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από τη Μίντλεσμπρο.
Τζορτζ Μπάλντοκ 20 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Κάρντιφ. Ήταν ο μοναδικός σκόρερ (64′) του αγώνα, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.
Δημήτρης Πέλκας 14 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Χαλ): Αγωνίστηκε για 59 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από τη Ρέντινγκ.

Ισπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης 9 συμ./2 ασίστ (Ανδόρρα): Εκτός αποστολής.
Νίκος Μιχελής 6 συμμετοχές (Μιραντές): Εκτός αποστολής.

Ιταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 11 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σασουόλο): Αγωνίστηκε για 25 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:0) από την Μπολόνια.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 12 συμ./1 γκολ (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:0) επί της Σασουόλο.
Δημήτρης Νικολάου 14 συμμετοχές (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 9 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Βερόνα.
Αντώνης Σιατούνης (Μόντσα): Εκτός αποστολής.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 4 συμμετοχές (Πάρμα): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης (Κάλιαρι): Έμεινε στον πάγκο.
Ηλίας Κουτσουπιάς 10 συμ./1 γκολ(Μπενεβέντο): Αγωνίστηκε για 7 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Σπαλ.

Γερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας 1 συμμετοχή (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο.
Βασίλης Λαμπρόπουλος 9 συμμετοχές (Μπόχουμ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Άουγκσμπουργκ.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είναι τραυματίας.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 13 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής (τιμωρημένος)
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης 8 συμ./2 ασίστ (Μπόχουμ): Αγωνίστηκε για 72 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Άουγκσμπουργκ. Ήταν ο δημιουργός του γκολ που έδωσε το “τρίποντο” στην ομάδα του, το οποίο σκόραρε ο Αντβί-Ατζέι (58′).

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 13 συμ./1 ασίστ (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Εκτός αποστολής.
Στέφανος Καπίνο 5 συμμετοχές (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Εκτός αποστολής.
Χαράλαμπος Μακρίδης 16 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Ρέγκενσμπουργκ): Αγωνίστηκε για 76 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (5:4) από την Χάιντενχάιμ. Ήταν αυτός που μείωσε, προσωρινά, σε 3:2 για την ομάδα του (45’+1′)
Μανώλης Σάλιακας 17 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 84 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (4:4) με την Καρσλούη. Ήταν ο δημιουργός του γκολ (35′) με το οποίο ο Έγκεσταϊν μείωσε σε 3:2.

Γαλλία:

Λιγκ 1
Θεοχάρης Τσιγγάρας (Τουλούζ): Είναι τραυματίας.

Πορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος 5 συμμετοχές (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Έμεινε στον πάγκο.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος 13 συμμετοχές (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:1) επί της Ζιλ Βισέντε.
Ανδρέας Σάμαρης 6 συμ./1 ασίστ (Ρίο Άβε): Αγωνίστηκε για 13 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Αρούκα.

Ολλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν 1 συμμετοχή (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δουβίκας 12 συμ./6 γκολ (Ουτρέχτη): Είναι τραυματίας.
Λάζαρος Λάμπρου 10 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 22 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (5:1) από την Φέγενορντ.
Βασίλης Μπάρκας 14 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4:0) επί της Βόλενταμ.
Βαγγέλης Παυλίδης 6 συμ./3 γκολ/1 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 86 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Αϊντχόφεν. Πέτυχε το μοναδικό τέρμα της ομάδας του (18′) χαρίζοντάς της έτσι τη “τρίποντο”.
Δημήτρης Σιόβας 8 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Είναι τραυματίας.
Βασίλης Σουρλής 2 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Είναι τραυματίας.
Χρήστος Τζόλης 8 συμ./1γκολ (Τβέντε): Είναι τραυματίας.
Παντελής Χατζηδιάκος 14 συμ./4 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Αϊντχόφεν.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος 13 συμ./2 γκολ/4 ασίστ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 5 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (5:2) επί της Έιντχόφεν.
Κωνσταντίνος Λάμπρου 12 συμ./1 ασίστ (Βίλεμ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Φένλο.
Βασίλης Παυλίδης 1 συμμετοχή (Αλκμάαρ Β’): Εκτός αποστολής.

Αυστρία:

Νίκος Βέργος 11 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Βόλφσμπεργκερ): Έμεινε στον πάγκο.
Κοσμάς Γκέζος 15 συμ./2 γκολ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1:0) από την Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ.
Ευθύμης Κουλούρης 14 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Λασκ Λίντσερ): Αγωνίστηκε για 10 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ραπίντ Βιέννης.

Λιγκα 2
Μελέτιος Μίσκοβιτς 15 συμ./1 ασίστ (Κάφενμπεργκ): Αγωνίστηκε για 81 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:1) από την Γκράτζερ.

Σκωτία:

Πρέμιερσιπ
Γιώργος Γιακουμάκης 13 συμ./6 γκολ/1 ασίστ (Σέλτικ): Αγωνίστηκε για 22 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Ρος Κάουντι.

Σερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγιεβιτς 19 συμ./3 γκολ (Κολουμπάρα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Μλάντοστ.
Νίκος Μπαξεβάνος 6 συμμετοχές (Σπαρτάκ Σουμπότιτσα): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Βοζντοβάτς.

Βέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος 4 συμμετοχές (Μπέερσχοτ): Αγωνίστηκε για 88 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:0) επί της Βίρτον.

Ελβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Εκτός αποστολής.

Τσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης 11 συμμετοχές (Σλόβαν Λίμπερετς): Έμεινε στον πάγκο.

Δανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα 6 συμμετοχές (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης 16 συμ./8 γκολ/2 ασίστ (Βέιλε): Εκτός αποστολής (τιμωρημένος)

Τουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας 12 συμ./1 ασίστ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2:2) με την Ουμρανιγιεσπόρ.
Στέλιος Κίτσιου 12 συμ./1 ασίστ (Γκαζιαντέπ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (3:3) με την Καραγκουμρούκ.
Δημήτρης Κολοβέτσιος 13 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 77 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από την Κόνιασπορ.
Τάσος Μπακασέτας 11 συμ./4 γκολ/3 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Εκτός αποστολής (τιμωρημένος)
Μανώλης Σιώπης 10 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 14 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Ανκαραγκουτσού.
Χάρης Χαρίσης 8 συμμετοχές (Σίβασπορ): Έμεινε στον πάγκο.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 10 συμ./1 γκολ (Ανκαραγκούτσου): Αγωνίστηκε για 24 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Τραμπζονσπόρ.

Ιωάννης Γκέλιος 12 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Μανίσα.
Γιώργος Κουτρουμπής 12 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Μανίσα.
Δημήτρης Μάνος 5 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Εκτός αποστολής.

Κύπρος:

Τάσος Δώνης 8 συμ./2 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 82 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Δόξας Κακωτοπιάς.
Νίκος Καλτσάς 6 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Έμεινε στον πάγκο.
Χάρης Μαυρίας 7 συμμετοχές (Απόλλων Λεμεσού): Αγωνίστηκε για 68′ λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί του Ακρίτα Χλώρακα.
Δημήτρης Πινακάς 4 συμ./1 γκολ (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.
Μανώλης Τζανακάκης 3 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Έμεινε στον πάγκο.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος 8 συμμετοχές (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε για 22 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Πάφο.

Ρουμανία:

Λιγκα 1
Κυριάκος Παπαδόπουλος 9 συμμετοχές (Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα): Εκτός αποστολής.

Ουγγαρία:

Αλέξανδρος Κυζιρίδης 9 συμμετοχές (Ντεμπρετσένι): Αγωνίστηκε για 12 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Ακαδημία Πούσκας.
Γιώργος Νεοφυτίδης 9 συμ./1 γκολ (Ντεμπρετσένι): Αγωνίστηκε για 6 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Ακαδημία Πούσκας.

Πολωνία:

Εξτρακλάσα
Αλέξανδρος Κατράνης 14 συμ./1 ασίστ (Πιάστ Γκλίβιτσε): Εκτός αποστολής.
Γιάννης Παπανικολάου 16 συμμετοχές (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 70 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Ζαγκλέμπιε.
Δημήτρης Σταυρόπουλος 16 συμ./2 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) επί της Σταλ Μιέλεκ.
Στράτος Σβάρνας 14 συμ./2 γκολ/3 ασίστ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Ζαγκλέμπιε. Σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (28′).
Κωνσταντίνος Τριανταφυλλόπουλος 13 συμ./1 ασίστ (Στσζέτσιν): Έμεινε στον πάγκο.

Σλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 1 συμμετοχή (Μιχάλοβτσε): Εκτός αποστολής.
Ιωάννης Νιάρχος 15 συμ./4 γκολ (Ζλάτε Μόραφτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (4:4) με την Μπάνσκα Μπίστριτσα. Σκόραρε το τρίτο τέρμα της ομάδας του (78′) στον δρόμο προς την ανατροπή από το 4:1.
Σπύρος Ρισβάνης 9 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4:0) επί της Τρέντσιν.
Κυριάκος Σαββίδης 15 συμ./4 γκολ/1 ασίστ (Σπαρτάκ Τρνάβα): Εκτός αποστολής (τιμωρημένος).

Μολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος 14 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Σφιντούλ Γκεόργκε.
Στέφανος Ευαγγέλου 4 συμμετοχές (Σερίφ Τιράσπολ): Εκτός αποστολής.
Νίκος Καρανίκας 6 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Εκτός αποστολής.
Γιάννης-Φοίβος Μπότος 7 συμ./1 γκολ (Σερίφ Τιράσπολ): Αγωνίστηκε για 37 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Μιλσάμι.

Φινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας 26συμ./7 γκολ/2 ασίστ (Χάκα): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.

Λετονία:

Θάνος Πέτσος 21 συμμετοχές (Ρίγα): Έμεινε στον πάγκο.

Αλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος 9 συμμετοχές (Τιούτα): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (14/11, 14:00), εντός έδρας, κόντρα στην Ερτζένι.

Εσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης 32 συμ./3 γκολ (Κάλιου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3:0) επί της Ταλίνα Κάλεφ.

Κατάρ:

Κώστας Μανωλάς 7 συμ./1 ασίστ (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2:2) με την Αλ Αΐν.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 7 συμμετοχές (Κορφακάν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:3) επί της Αλ Νταφρά.
Γιάννης Φετφατζίδης 6 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Αλ Σαρζά): Εκτός αποστολής.

ΗΠΑ:

MLS
Ταξιάρχης Φούντας 21 συμ./12 γκολ/3 ασίστ (D.C United): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και το πρωτάθλημα έχει ολοκληρωθεί.

Ινδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 6 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 70 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:1) επί της Γκόα. Σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (45’+1′), ενώ επίσης δημιούργησε το τρίτο (52′).