“Εξάστερος” ο Άγιαξ, νικητής ο Τζόλης στην ελληνική “μάχη”

Σαν να μην πέρασε μια μέρα για τον “αίαντα”, από τότε που έφυγε ο Τεν Χαγκ, καθώς συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις στο πρωτάθλημα, τη στιγμή που η Τβέντε επικρατούσε της Φορτούνα Σιτάρντ, σε μια αναμέτρηση με “γαλανόλευκο” ενδιαφέρον.

Πλούσια η δράση στο “Eredivisie” και αυτή την αγωνιστική, με όλα τα παιχνίδια μέχρι τώρα να έχουν γκολ, καθώς απομένει η αναμέτρηση της Σπάρτα Ρόττερνταμ με την Άλκμααρ.

Άγιαξ – Χρόνινχεν 6-1

Ο “Αίαντας” κυριάρχησε στο γήπεδό του απέναντι στους φιλοξενούμενους, σκοράροντας μόλις στο 4′ για το 1-0. Η Χρόνινχεν ισοφάρισε μόλις σε έξι λεπτά, αλλά από εκεί και μετά το παιχνίδι ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Μέχρι το ημίχρονο το παιχνίδι ήταν στο 3-1 (26′, 45′), ενώ λίγο μετά τη συμπλήρωση μία ώρας παιχνιδιού το σκορ ήταν ήδη στο 5-1, με χατ-τρικ του εκπληκτικού Μπέργκβαιν. Το τελικό 6-1 σημείωσε στο 88′ με πέναλτι ο Μπέργκχαους, που αντικατέστησε τον εκπληκτικό Ολλανδό .

Γκολ: Μπέργκβαιν 4′, 45′, 57′, Άντονι 28′, Τέιλορ 66′, Μπέργκχαους 88′- Νγκονγκέ 10′

Τβέντε-Φορτούνα Σιτάρντ 3-0

Νικητής στην ελληνική “μάχη”, επί Ολλανδικού εδάφους, αναδείχθηκε ο Χρήστος Τζόλης (μπήκε αλλαγή) και η Τβέντε, κόντρα στην Φορτούνα Σιτάρντ των Σιόβα (έπαιξε βασικός) και Σουρλή (μπήκε αλλαγή).

Το παιχνίδι είχε κριθεί σε μεγάλο βαθμό από το πρώτο ημίχρονο, καθώς οι γηπεδούχοι πήγαν προηγούμενοι με 2-0 στα αποδυτήρια, με τα γκολ των Βαν Φολκσβίγκεν και Μπρένετ. Στην επανάληψη, ο Μισιτζάν έκανε το 3-0, λίγο πριν δώσει τη θέση του στον Έλληνα επιθετικό.

Γκολ: Βαν Φολκσβίγκεν 22′, Μπρένετ 44′, Μισιτζάν 53′.

Φόλενταμ-Ναιμέγκεν 1-4

Τρομερή ανατροπή για την Ναιμέγκεν, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό από την ωραία προσπάθεια του Βαν Μίεγκχεμ.

Μέχρι το 19′ είχαν φέρει “τούμπα” το παιχνίδι (17′-19′) οι φιλοξενούμενοι και διατηρώντας την κατοχή και τον έλεγχο της αναμέτρησης πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο, σκοράροντας μάλιστα δις και στην επανάληψη. Στο 76′ έκαναν το 3-1 και στο 90′ το τελικό 4-1 για να ολοκληρώσουν το θρίαμβό τους.

Γκολ: Βαν Μίεγκχεμ 11′- Ταβσάν 17′, Τανάν 19′, Ντουελούντ 76′, Μπρούιγν 90′.