Υπογραφή Φρίντρικσον στο Μαρούσι (video)

Στο κλειστό του Αγίου Θωμά η ομάδα του Φώτη Τακιανού επικράτησε του Αμαρουσίου με 80-75, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει την πρώτη του νίκη στην σεζόν σε έναν επεισοδιακό αγώνα γεμάτο ανατροπές.

Σε μια αναμέτρηση που αναβίωσε μετά από 10 χρόνια, το Μαρουσι φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Αγίου Θωμά με τον στόχο να είναι κοινός και για τις δυο ομάδες, η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Στην αρχή της αναμέτρησης το παιχνίδι πήγε στην φυσική δύναμη των σέντερ, με τους τους Ραντούλιτσα και Μακνίς να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο ταχύτατος ρυθμός της αναμέτρησης έδωσε την ευκαιρία και στις δυο ομάδες να αναπτύξουν το επιθετικό τους ρεπερτόριο. Στα μέσα της πρώτης περιόδου, ο ρυθμός έπεσε με τις δυο ομάδες να μην έχουν τις ίδιες επιλογές στην επίθεση με την περίοδο να κλείνει με 19-16 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Φώτη Τακιανού πάτησαν γκάζι και έφτιαξαν μια διαφορά οκτώ πόντων με τους Χάρισον και Γκίλμορ να την δημιουργούν. Μετά από αυτή την αντεπίθεση, ο Γιώργος Σκαραφίγκας κάλεσε τάιμ άουτ, παγώνοντας τον ρυθμό επαναφέροντας την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής. Στα τελευταία τέσσερα, οι παίκτες του Αμαρουσίου γύρισαν το παιχνίδι με τους Ραντούλιτσα και Πένο να ανεβάζουν την διαφορά στους πέντε πόντους με ένα επί μέρους σκορ 10-3 υπέρ της ομάδας των βορείων προαστίων. Το ημίχρονο έκλεισε με προβάδισμα ενός πόντου για τους γηπεδούχους με 40-39.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Φώτη Τακιανού μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό με αυτό της πρώτης περιόδου, αλλά ο Χάρης Γιαννόπουλος πήρε την επιθετική μπαγκέτα εκτελώντας από μέση απόσταση αρκετά σουτ και από την γραμμή του τριπόντου. Ο ΠΑΟΚ βγήκε αρκετά μαχητικά με άμυνα ζώνης και έτσι έριξε πάλι την διαφορά. Η διαφορά της περιόδου έκλεισε στο 59-55 υπέρ των “κίτρινων“.

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ έκανε μια μικρή ανατροπή με ένα σερί 5-0 από τους παίκτες του “δικεφάλου του βορρά“, με το Μαρούσι να απαντάει με άμεση ισοφάριση. Τα νεύρα από εκεί και έπειτα επικράτησαν με τους ανθρώπους του Αμαρουσίου να έχουν έντονα παράπονα από την διαιτησία, με τον προπονητή της ομάδας Γιώργο Σκαραφίγκα να αποβάλλεται. Με αυτή την απόφαση ανέλαβε η βοηθός του, Λία Μπουζίνη προσπαθώντας να δείξει τον δύσκολο δρόμο προς την νίκη. Στο τέλος ο Φρίντρικσον άλλαξε τις ισορροπίες με τον Ισλανδό να εκτελεί κάθε επίθεση από μέση ή μακρινή απόσταση. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε μετά από λάθος του Αμαρουσίου για το τελικό 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 40-39, 59-55, 75-80

Μαρούσι (Σκαραφίγκας):Στραυρακούκα, Χιλ, Πένο, Στασινός, Μπρίσκο, Ραντόυλιτσα, Παπαγεωργόπουλος, Νικολαΐδης, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος, Μπόγρης, Τζούστον

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν, Γκίλμορ, Μακνίς, Χάρισον, Φρίντρικσον, Μαργαρίτης, Αρσενόπουλος, Μπελάουσκας, Κωνσταντινίδης, Σωτηρίου, Τσαϊρέλης, Τσιακμάς//ΓΡ.