Υπέταξε την Καρδίτσα με… σόου Φράνκε! (video)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 87-79 της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου στην “PAOK Sports Arena” και έφτασε σε νίκες την ΑΕΚ, ανεβαίνοντας για πρώτη φορά μετά από περίπου δύο μήνες στην 4η θέση της Basket League.

Ο “δικέφαλος του βορρά” πλέον έχει ρεκόρ 11-8, έχοντας ένα ματς περισσότερο από την “ένωση”. Οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται μία νίκη πίσω από το Περιστέρι, το οποίο είναι τρίτο με 12-7. Η Καρδίτσα από την άλλη, έμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με 4 νίκες και 14 ήττες. Πολυτιμότερος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιανίκ Φράνκε, ο οποίος πέτυχε 35 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλά δείγματα στα πρώτα έξι λεπτά, φτάνοντας να προηγηθούν ακόμα και με οκτώ πόντους (19-11). Το τάιμ άουτ του Φώτη Τακιανού… λειτούργησε και οι παίκτες του παρουσιάστηκαν εντελώς διαφορετικοί στην τελική ευθεία της πρώτης περιόδου, κλείνοντάς την στο +2 (21-19). Ο παίκτες που έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους ήταν Φράνκε, ο οποίος σκόραρε… πρακτικά με όποιον τρόπο ήθελε. Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας έως και το +14 (47-33), ενώ τελικά πήγε στα αποδυτήρια στο +12 (47-35).

Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα. Ταυτόχρονα, ο Φράνκε συνέχισε να κάνει πάρτι, όντας κάτι παραπάνω από “καυτός” έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Το 70-57 των Θεσσαλονικιών στα 30′ έβαζε γερές βάσεις για τη σημαντική νίκη. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε στο -16 (73-56), η Καρδίτσα μείωσε στους έξι (79-73), αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω. Ο Ολλανδός γκαρντ είχε πετύχει επτά σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75μ., ενώ συνολικά είχε φτάσει τους 35 πόντους. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 87-79 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-35, 70-57, 87-79

ΠΑΟΚ: Εκτός με Ολυμπιακό (26/3).
Καρδίτσα: Εντός με Λαύριο (26/3).//

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φράνκε 35 (4/6 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 3 (1/11 σουτ), Μαργαρίτης 8 (5 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρένφρο 14 (5/7 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 μπλοκ), Τσιακμάς, Χαντς 4 (1/7 σουτ), Πόλι 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 3 (1), Κακλαμανάκης 6 (5 ριμπάουντ)

Καρδίτσα (Νίκος Παπανικολόπουλος): Έβανς 16 (7/9 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 13 (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Γκιουζέλης 3 (1), Γουέστ, Γκάλινατ 20 (5/9 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 7/8 βολές), Πριτζέτ 13 (6/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αθηναίου (0/6 σουτ), Χάντερ 11 (3/5 τρίποντα), Γκάμπροβσεκ 3 (1), Σαρικόπουλος