Υπέταξαν τον Καναδά με ανατροπή οι Βραζιλιάνοι

Οι Βραζιλιάνοι επικράτησαν των Λατινοαμερικανών, στο πλαίσιο του Group L, για τους “16” του Mundobasket 2023, με τελικό σκορ 69-65, μετά από ανατροπή δέκα πόντων.

Στον 12ο όμιλο παλεύουν για μία θέση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Λετονία, η Ισπανία, ο Καναδάς και η Βραζιλία. Οι δύο πρώτες αναμετρήθηκαν νωρίτερα σήμερα, με τους Λετονούς να κάνουν το θαύμα τους κόντρα στο σύνολο του Σέρχιο Σκαριόλο, νικώντας τους με 74-69. Οι Ισπανοί ήξεραν πως θα έχουν δύσκολο έργο σε αυτό τον όμιλο, αφού ο Καναδάς βρίσκεται μέσα σε αυτόν. Ωστόσο, μπορεί να δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο την θέση τους, αλλά η ομάδα της Βόρειας Αμερικανικής ηπείρου ηττήθηκε από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα των Βραζιλιάνων.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με σκορ 16-13, υπέρ της Βραζιλίας, αλλά στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ζόρντι Φερνάντεθ πήρε “κεφάλι” με 10 πόντους για το ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με το 37-27. Το σύνολο των Λατινοαμερικανών “μάζεψε” την διαφορά στους επτά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (45-52) και με τον Μπρούνο Καμπόλκο πήρε τη νίκη, με τελικό σκορ 69-65.

Ο Βραζιλιάνος φόργουορντ σκόραρε 19 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ, πραγματοποιώντας double-double εμφάνιση. Ο Σέι Γκιλγκέους-Αλεξάντερ ήταν ο πολυτιμότερος των Καναδών, με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.//ΓΚ.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 37-27, 52-45, 65-69