Υπερηχητικός Άρης μέσα στη Τουρκία με “βροχή” τριπόντων

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πήρε τεράστια νίκη επί τους Τουρκ Τέλεκομ με 94-85, φτάνοντας τις πέντε νίκες στο φετινό Eurocup με αποτέλεσμα να έρχεται πιο κοντά στα play-off της διοργάνωσης.

Ο Άρης ταξίδεψε στη Τουρκία για να αντιμετωπίσει την Τουρκ Τέλεκομ με στόχο την νίκη που θα έβαζε γερές βάσεις πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης του Eurocup. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση χτυπώντας του Τούρκους σε όλες τις ζώνες της επίθεσης. Τολιόπουλος και Χάρελ έκαναν τη δουλειά από τα 6.75 με τον Μπλούμπερκς να σκοράρει από το ζωγραφιστό, με τον Σελτσούκ να καλεί time out για να μαζέψει τους παίκτες του από την κακή αντιμετώπιση στην άμυνα που είχαν θέσει εξαρχής. Μετά από αυτό οι παίκτες της Τουρκικής ομάδας βρήκαν λύσεις μέσα στη ρακέτα, με αυτούς του Άρη να μην μπορούν να τους περιορίσουν ροκανίζοντας τη διαφορά από τους επτά πόντους στους τρεις με το σκορ της πρώτης περιόδου να κλείνει στο 24-21 υπέρ της Ελληνικής ομάδας.

Στη δεύτερη περίοδο ο Γουάλας ήταν αυτός που ξύπνησε την ομάδα του, με σουτ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και την άμυνα του Άρη να είναι διστακτική στο να πέσει επάνω του. Βέβαια οι παίκτες του Καστρίτη δεν έχασαν την συγκέντρωση τους και έμειναν μπροστά στο σκορ. Ακόμα και όταν ο κλοιός έσφιξε γύρο από τους παίκτες του Έλληνα προπονητή, ο Μπλούμπερκς φώναξε παρών εκτελώντας εύστοχα σε σουτ τριών πόντων για να φέρει ξανά την διαφορά στο +4 για την ομάδα του. Οι Τούρκοι έψαχναν λύσεις κυρίως στο τρανζίσιον παιχνίδι, με τους πόντους που πετύχαιναν να είναι από αιφνιδιασμούς. Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων και σκορ 46-41 δείχνοντας στους γηπεδούχους πως η βραδιά δεν θα ήταν τόσο εύκολη για αυτούς.

Στη τρίτη περίοδο μετά το πέρας των δυο πρώτων λεπτών οι άμυνες έσφιξαν με αποτέλεσμα η πρόσβαση προς το καλάθι να είναι αρκετά δύσκολη για τα γκαρντ του παιχνιδιού. Μαζί με την ζώνη των Τούρκων και τα επιθετικά ριμπάουντ των “κιτρινόμαυρων” η Ελληνική ομάδα κατάφερε να ξαναχτίσει μια διαφορά ικανοποιητική, με τους παίκτες του Σελτσούκ να έχουν προβλήματα και στις δυο πλευρές του παρκέ με το σκορ να φτάνει και στο 51-43 υπέρ του Άρη. Με τα πρώτα λεπτά να κυλούν για τις δυο ομάδες με αρκετό παιχνίδι στην επαφή, η Τουρκ Τέλεκομ πλησίασε στο σκορ καθώς έγινε απειλητική με το κλασικό της παιχνίδι μέσα στο καλάθι, με τον Ένοκ να κάνει ότι θέλει μέσα στη ρακέτα και τον Γουάλας να είναι αυτός που οργάνωνε την ομάδα του. Η περίοδος έκλεισε με θετικό πρόσημο για την ομάδα του Καστρίτη, καθώς έφτασε τη διαφορά στους επτά πόντους με 66-59, κάνοντας καθοριστικό βήμα για την νίκη στη τελευταία περίοδο.

Στη τελευταία περίοδο οι Τούρκοι έπαιξαν το τελευταίο τους “χαρτί” με δεδομένο το χρόνο που είχαν για να κάνουν την ανατροπή, με την ομάδα του Άρη να είναι αυτή που κρατούσε τα ηνία της αναμέτρησης. Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν κέφια πίσω από την γραμμή των 6.75 ευστοχώντας σε τρία τρίποντα σε ενάμιση λεπτό ξεφεύγοντας με 16 πόντους. Ο Άρης πήρε τεράστια νίκη με 94-85 με αποτέλεσμα να φτάνει τις πέντε νίκες στη διοργάνωση μένοντας στην πέμπτη θέση του δευτέρου ομίλου με τους Τούρκους να βυθίζονται στην ένατη θέση με την πρόκριση τους να δυσκολεύει μετά από αυτή την εντός έδρας ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-46, 59-66, 85-94

Τουρκ Τέλεκομ (Σελτσούκ): Ένοκ, Σαϊμπίρ, Ουλουμπάι, Ουλουσόι, Γουάλας, Ακιέλ, Μπιτσέρ, Γκιουλέρ, Λιφ, Πάλμερ, Σαβ, Γιαγκμούρ

Άρης (Καστρίτης): Μπλούμπερκς, Ντε Σόουζα, Γκάλινατ, Χάρελ, Τολιόπουλος, Μπάνκστον, Μποχωρίδης, Φίλλιος, Περσίδης, Σλαφτσάκης, Σταρκ