Υπερηχητική Παρτιζάν στο Βελιγράδι

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 89-74 και επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο.

Η Πάρτιζαν με αρκετούς παίκτες να είναι διψήφιοι έδειξαν πως είναι μια ομάδα με χαρακτήρα, καθώς η απουσία του Κέβιν Πάντερ έχει επισκιάσει την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Στην πρώτη περίοδο οι Γερμανοί είχαν επαφή με το σκορ και έμειναν κοντά, καθώς έκλεισαν με προβάδισμα το πρώτο δεκάλεπτο (18-20). Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Βελιγραδίου έβγαλε αντίδραση και κάλυψε τους δυο πόντους και και βγήκε στο ημίχρονο με το το συν τρία με 43-40, αφήνοντας ανοιχτό το δεύτερο μέρος, με την “Σταρκ Αρένα” να περιμένει με ανυπομονησία το δεύτερο ημίχρονο

Στην τρίτη περίοδο οι Σέρβοι έβγαλαν σιγουριά καθώς είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Ζακ Λεντέι  και την δυάδα των Αβράμοβιτς και Άντζουσιτς καθώς είχαν 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Ο Τίμαν κρατούσε στο παιχνίδι την Άλμπα καθώς έφτασε τους 21 πόντους, ως το πιο πιστό όπλο στα χέρια του Γκονζάλεθ. Στην τελευταία περίοδο η Παρτιζάν κράτησε την διαφορά με το τελικό 89-74 να δείχνει την διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων, αλλά και τους στόχους που έχουν στην σεζόν με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να μένει ικανοποιημένος με την αντίδραση που έβγαλαν οι παίκτες του στο τέλος. Η Παρτιζάν έφτασε στις τέσσερις νίκες με πέντε ήττες ενώ η Άλμπα βούλιαξε στην τελευταία θέση με μια νίκη και οκτώ ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 43-40, 65-55, 89-74

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 14 (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αβράμοβιτς 20 (6/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Γιάραμαζ, Νάναλι 14 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς 16 (2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Ντόζιερ 5 (1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πονίτκα 2, Καμίνσκι 9 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμπόκλο 7 (2/2 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 8 (0/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πρόσιντα 3 (1/6 σουτ), Γουέτζελ 6 (2/3 δίποντα, 2/4 βολές), Ντέλοου (0/6 σουτ, 8 ασίστ), Μάτισεκ, Σνάιντερ 12 (3/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Τόμας 2, Νίκιτς, Σάμαρ 4, Ολίντι 10 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κουμάτζι 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τίμαν 21 (8/10 δίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ)