Υπερηχητική η Χάποελ στο Αμβούργου | Πήρε το “θρίλερ” η Παρί

Τα τρία τελευταία παιχνίδια της ημέρας για την τέταρτη αγωνιστική του Eurocup, είχαν νίκες με υψηλά σκορ και αναμετρήσεις που κρίθηκαν σε δυο παρατάσεις.

Τάουερς Αμβούργου – Χάποελ Τελ Αβίβ 72-111

Στο Αμβούργο η Χάποελ Τελ Αβίβ έκανε επίδειξη δύναμης, με αντίπαλο την τοπική Τάουερς. Οι παίκτες του Φράνκο μπήκαν με απίστευτη όρεξη στην αναμέτρηση χτίζοντας μια διαφορά 17 πόντων από την πρώτη κιόλας περίοδο. Οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να φτάσουν τον απίστευτο ρυθμό που έθεσαν οι Ισραηλινοί με τον Ανγκόλα να κάνει εξαιρετική εμφάνιση, έχοντας double-double (18 πόντοι και 11 ριμπάουντ). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε μετά από αρκετές κατοχές που έχτισαν οι παίκτες της Χάποελ με το τελικό 72-111 να τους κρατάει στην κορυφή του ομίλου.

Βενέτσια – Χουβεντούτ Μπανταλόνα 79-64

Η Σπέτσια του Σπάχια πήρε μια από τις πιο σημαντικές νίκες στην χρονιά καθώς με αυτό το θετικό αποτέλεσμα μπαίνει στο κυνήγι της πρόκρισης καταδιώκοντας τις αντιπάλους της. Ο Σπίσου με 22 πόντους έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, με τους Γερμανούς να ακολουθούν στο σκορ, χωρίς να έχουν πολλές επιλογές. Ο Ντεσόν Τόμας έκανε αρκετές απόπειρες για να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά μάταια. Το τελικό σκορ αποδεικνύει πως η Βενέτσια θα μπει στην κούρσα της πρόκρισης.

Λόντον Λάιονς – Παρί 102-104

Η Παρί κράτησε τα ηνία στον όμιλο καθώς έριξε από την κορυφή την Λόντον Λάιονς. Οι Γάλλοι έμειναν κοντά στο σκορ, με τους Βρετανούς να μην αφήνουν χώρους σφίγγοντας την άμυνα τους. Από το δεύτερο ημίχρονο και έπειτα, ο ρυθμός άλλαξε και πιο συγκεκριμένα για την Παρί. Ο Σόρτς είχε την επιθετική “μπαγκέτα ” με 20 πόντους, ενώ για τα “λιοντάρια” ο Μόργκαν είχε 20, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν “buzzer beater” και να στέλνουν το ματς στην παράταση. Στην πρώτη παράταση οι Παριζιάνοι βρέθηκαν και με πέντε πόντους μπροστά, αλλά οι Βρετανοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν στέλνοντας σε νέο πεντάλεπτο το παιχνίδι για να αναδειχθεί ο νικητής. Στην δεύτερη παράταση και οι δυο εξουδετέρωσαν τις επιθέσεις τους, αλλά το σύνολο του Ισάλο πήρε την τεράστια νίκη με το τελικό σκορ 106-102 να θυμίζει αγώνα NBA και όχι Eurocup. //ΓΡ.