Υπερηχητικό Περιστέρι…

Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη έδειξε με ιδανικό τρόπο τις… προθέσεις του στο Basketball Champions League, καθώς επικράτησε με 88-81 της κατόχου του τίτλου και έκανε το 2/2.

Το Περιστέρι έβγαλε… γούστα στη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League. Η ομάδα των δυτικών προαστίων εμφανίστηκε “δαιμονισμένη” στην επίθεση και συνεπής στην άμυνα, επικρατώντας με 88-81 της Τενερίφη, η οποία αποτελεί την περσινή πρωταθλήτρια της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη άρχισε με θετικό πρόσημο τον αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 7-1 στα πρώτα λεπτά. Οι Ισπανοί βρήκαν άμεσα τα πατήματά τους στο παρκέ και το ματς έμοιαζε πως θα εξελιχθεί σε ντέρμπι. Στο πρώτο πεντάλεπτο, το Περιστέρι είχε 5/8 σουτ, τα οποία προήλθαν από ισάριθμες ασίστ. Οι γηπεδούχοι “έχτισαν” διαφορά 8 πόντων χάρη στα υψηλά ποσοστά με το οποία σούταραν, αλλά η Τενερίφη έβρισκε απαντήσεις κι έμεινε κοντά στο σκορ. Ωστόσο, το Περιστέρι συνέχισε να είναι… καυτή στην επίθεση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (26-17), το οποίο δημιούργησε ο Μωραΐτης με τρίποντο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο εκκίνησε επίσης με ιδανικό τρόπο για τους γηπεδούχους, που έφτασαν τη διαφορά στο +13 (32-19), προτού καλέσει τάιμ άουτ ο Τσους Βιντορέτα. Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρίποντο, δημιουργώντας το (32-22). Εν συνεχεία, οι Ισπανοί κατάφεραν να ροκανίσουν περαιτέρω τη διαφορά (34-27), δείχνοντας σημάδια αντίδρασης. Οι γηπεδούχοι, όμως, βρέθηκαν σε εκπληκτική ημέρα έξω από τα 6.75, καθώς έφτασαν τα 7/8 τρίποντα και ανέβασαν το σκορ στο 39-29. Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε για το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη, που έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 15 πόντους (44-29). Οι Ισπανοί έβρισκαν τρόπο να παραμείνουν σε επίπεδα που είναι ανατρέψιμο το σκορ και έφτασαν στο -8 (49-41). Η ομάδα των δυτικών προαστίων, όμως, ήταν εξαιρετική και στις δύο πλευρές του παρκέ, αλλά βασίστηκε στην επίθεσή της και έκλεισε το ημίχρονο με 57-43.

Η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη στα πρώτα πέντε λεπτά, ωστόσο η Τενερίφη εμφανίστηκε αποφασισμένη να επιστρέψει και να διεκδικήσει στα ίσα την αναμέτρηση. Το σύνολο του Τσους Βιντορέτα έτρεξε σερί 8-0 και μείωσε τη διαφορά στους 8 πόντους (63-55). Οι φιλοξενούμενοι “ροκάνισαν” το σκορ έως και τους 6, αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κατάφερε να πάρει ξανά ένα προβάδισμα 11 πόντων. Οι Περιστεριώτες εμφανίστηκαν συνεπείς και στις δύο πλευρές του γηπέδου, διατηρώντας μία καλή απόσταση από τους αντιπάλους τους και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 71-62.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, το Περιστέρι κλήθηκε να διατηρήσει σε ασφαλή επίπεδα τη διαφορά του από την Τενερίφη, προκειμένου να φτάσει στη νίκη. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε καλή κυκλοφορία στο παρκέ, έπαιζε με μεγάλη αυτοπεποίθηση και έφτανε πιο κοντά στη νίκη, όσο περνούσαν τα λεπτά. Με πέντε λεπτά να απομένουν για το φινάλε, οι γηπεδούχοι βρίσκονταν στο +11 (83-72). Οι Ισπανοί μείωσαν στους 8 με τρίποντο, αλλά την ίδια απάντηση είχε και το Περιστέρι, που κρατούσε σταθερά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Στο τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και πήραν μία σπουδαία νίκη στο γήπεδο τους, επικρατώντας εν τέλει με 88-81.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-43, 71-62, 88-81

Ο MVP

Το Περιστέρι βρήκε λύσεις στην επίθεση από πολλούς εκ των παικτών του, αλλά ο Αλέξα Ραντάνοφ αποτέλεσε τον κορυφαίο στο παρκέ, καθώς σημείωσε 21 πόντους με 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Ο 24χρονος γκαρντ/φόργουορντ ήταν, τόσο ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, όσο και του αγώνα.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 9 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντέιβις 9 (2), Ντένμον 16 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Φρανσίσκο 16 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σταυρακόπουλος, Τζούστον 5 (6 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (1), Μωραΐτης 7 (2), Πουλιανίτης, Ραντάνοβ 21 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

Τενερίφη (Βιντορέτα): Αμπρομάιτις 5 (1), Κουκ 6 (6 ριμπάουντ), Φιτιπάλντο 8 (4/5 δίποντα), Σαλίν 15 (3/8 τρίποντα), Σερμαντίνι 13 (3/7 δίποντα, 7/10 βολές), Ουσέδα 2, Ντιανιέ 3, Ντόρνεκαμπ 4 (1), Φερνάντεθ 8 (2), Χουέρτας 17 (8/13 δίποντα, 9 ασίστ), Σάστρε