Ξέσπασε η Βίρτους κόντρα στην Μπρίντιζι

Η ιταλική ομάδα έψαχνε τη μεγάλη αντίδραση μετά τις δύο διαδοχικές ήττες στην Euroleague από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και την Αναντολού Εφές στην Μπολόνια και την βρήκε κόντρα στην Μπρίντιζι επικρατώντας με 98-68.

Η Μπρίντιζι είχε την ατυχία να… ακολουθούσε αυτών των δύο αγώνων με αποτέλεσμα να πληρώσει τα σπασμένα. Το τελικό 98-68 αποτυπώνει από μόνο του τα όσα συνέβησαν στο παρκέ, όπου η Βίρτους Μπολόνια ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού. Με εξαιρετική απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο (32-19) και στο τρίτο δεκάλεπτο (29-12) μπόρεσε να ανοίξει την ψαλίδα τους σκορ και να μην απειληθεί ποτέ.

Ο Μάρκο Μπελινέλι με 16 πόντους και 4/8 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βίρτους, ενώ ακολούθησαν άλλοι πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Συγκεκριμένα οι Μάνιον και Γουίμς είχαν από 15 πόντους ο καθένας, ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία των Λούντμπεργκ (11π.), Κορντινιέ (11π.) και Μίκι (10π.) Με αυτή τη νίκη η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε το αήττητο στο ιταλικό πρωτάθλημα με 8 νίκες σε ισάριθμα ματς, ενώ η Μπρίντιζι έχει ρεκόρ 3-5.//

Τα δεκάλεπτα: 32-19, 50-38, 79-50, 98-68.