Ξέμεινε από ενέργεια η Βαλένθια, σε… τροχιά “8αδας” η Μακάμπι

Η ομάδα του “λαού” άντεξε στην πίεση των λαβωμένων “νυχτερίδων” και “απέδρασε” από την Ισπανία, επικρατώντας με 94-93, για ένα σημαντικό βήμα για τις 8 πρώτες θέσεις της Euroleague.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πάλεψε, είχε περισσότερες λύσεις και στο τέλος επικράτησε με 94-93 επί της Βαλένθια μετά από ένα συναρπαστικό ματς. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Όντεντ Κάτας ανέβηκε στο 12-11 και παραμένει σε… τροχιά “8αδας”, ενώ οι λαβωμένες “νυχτερίδες” που φάνηκαν ανταγωνιστικές σε άλλο ένα παιχνίδι, έπεσαν επίσης στο 12-11.

Ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο “Font de Sant Lluis” και η Μακάμπι Τελ Αβίβ εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που της άφησε η Βαλένθια για το 5-10 (4′) μετά από ενέργεια του Κόλσον. Οι “νυχτερίδες” απάντησαν με πρωταγωνιστή τους τον Χάρπερ και τον Κλαβέρ, ανακτώντας το προβάδισμα (13-12, 6′). Οι Αλεξάντερ και Πρέπελιτς προσέφεραν λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν στο +6 (22-16, 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του “λαού” να μειώνει στους 4 πόντους (28-24) μετά από προσπάθεια του Σόρκιν.

Οι “μάχες” συνεχίστηκαν εκατέρωθεν στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τον Τζόουνς να αναλαμβάνει το σκοράρισμα της ομάδας του Άλεξ Μουμπρού. Οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν κοντά στο σκορ με τους Κόλσον και Μπόλντγουιν να βρίσκουν χώρους (37-36, 15′). Τα τρίποντα των Ράντεμπο και Πρέπελιτς όμως έδωσαν ψυχολογία στους Ισπανούς, οι οποίοι προηγήθηκαν με 9 πόντους διαφορά (47-38, 17′) και εν συνεχεία ο Ριβέρο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (49-39, 18′). Το σύνολο του Όντεντ Κάτας δεν βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +10 (55-45) υπέρ των γηπεδούχων.

Η Μακάμπι “έσφιξε” την άμυνά της στην αρχή της τρίτης περιόδου και με πρωταγωνιστές της τον Κόλσον και τον Νίμπο, κατάφερε να “ρίξει” τη διαφορά στους 6 πόντους (59-53, 23′) μετά από βολή του Μπόλντγουιν. Στη συνέχεια, τη “μπαγκέτα” πήρε ο ΝτιΜπαρτολομέο και ο Μπόλντγουιν με ένα… κρεσέντο έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους (59-61, 25′). Ο Μάρτιν κυριάρχησε στους “αιθέρες” και η ομάδα του Κάτας έδειχνε να έχει το “πάνω χέρι”, όμως η Βαλένθια είχε αντίθετη γνώμη. Ο Πρέπελιτς με διαδοχικούς πόντους, ο Έβανς με σημαντικές λύσεις και ο Χάρπερ με ένα… καλάθι και φάουλ, μείωσε τη διαφορά στο ελάχιστο (78-79) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν αισθητά την αμυντική τους εικόνα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, με τον Μπόλντγουιν να τους δίνει προβάδισμα 5 πόντων (80-85, 34′). Ο… καυτός Κόλσον έδωσε σκορ στην Μακάμπι, όμως οι “νυχτερίδες” έγιναν ξανά απειλητικές, μειώνοντας τη διαφορά στους 4 πόντους (87-91, 38′) μετά από τρίποντο του Τζόουνς. Το σύνολο του Κάτας υπέπεσε σε νέα λάθη και ο Χάρπερ το εκμεταλλεύτηκε, μειώνοντας στον πόντο (90-91, 39′). Ο Μπόλντγουιν με “κρύο αίμα” έδωσε ισχνό προβάδισμα με ατομική του ενέργεια (92-94), όμως ο Χάρπερ ευστόχησε σε μια βολή και έτσι η μπάλα μεταφέρθηκε ξανά στους Ισπανούς. Ο Μπόλντγουιν έκανε λάθος, όμως η Μακάμπι δεν το “πλήρωσε”, καθώς ο Τζόουνς αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 55-45, 78-79, 93-94

Ο MVP

Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν ήταν αυτός που διακρίθηκε για τους νικητές, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, έχοντας 7/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/3 βολές. //

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Άλεξ Μουμπρού): Χάρπερ 20 (3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/6 βολές, 3 ασίστ), Κλαβέρ 3 (1), Πουέρτο 5 (1), Πρέπελιτς 15 (3 τρίποντα, 4 ασίστ), Πραντίγια 13 (6/6 δίποντα), Γουέμπ (0/5 σουτ), Τζόουνς 13 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Ράντεμπο 11 (2), Έβανς 3, Αλεξάντερ 6 (5 ριμπάουντ), Ριβέρο 4.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Όντεντ Κάτας): Άνταμς 5, Μπάλντουιν 19 (7/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 10 (3/8 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μένκο 2, Σόρκιν 6 (3/4 δίποντα), Ντιμπαρτολομέο 17 (5/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Χίλιαρντ, Μπράιμο 5, Νίμπο 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Ζιβ 4, Κόλσον 17 (7/8 δίποντα, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Βαλένθια: Εκτός με Παναθηναϊκό (10/02)
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Εντός με Ερυθρό Αστέρα (09/02)