Βίρτους για… οκτάδα | Συνεχίζει με νίκες η Μπαρτσελόνα

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 88-83 της Μπασκόνια στη “Σεγκαφρέντο Αρένα” και συνεχίζοντας τη διεκδίκηση για την είσοδο στα playoffs της Euroleague. Οι “μπλαουγκράνα” ήταν ανώτεροι από τη Μονακό καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, φτάνοντας στην επικράτηση με 80-70.

Βίρτους Μπολόνια – Μπασκόνια 86-80

Οι Ιταλοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 9-0 στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίδραση… διαρκείας και το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε να προηγούνται με 19-16. Η Μπασκόνια διατηρούσε το προβάδισμα της μέχρι το 17′ (34-33), ωστόσο η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο τελείωσε καλύτερα το πρώτο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 44-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό. Η Βίρτους Μπολόνια ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες, δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο και μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +6 (68-62). Οι Ισπανοί προσπάθησαν να αντιστρέψουν την κατάσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να πλησιάσουν τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν τη νίκη με 88-83.

Η ιταλική ομάδα πέτυχε τη 12η νίκη της στη φετινή Euroleague και αύξησε τις πιθανότητες της για να διεκδικήσει μέχρι τέλους την είσοδο της στα playoffs. Από την άλλη, η Μπασκόνια έπεσε στο 13-12 και ισοβαθμεί με Παρτίζαν, Μακάμπι, Ζαλγκίρις και Βαλένθια.

Δεκάλεπτα: 16-19, 44-41, 68-62, 88-83

Μπαρτσελόνα – Μονακό 80-70

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένες, ωστόσο η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που είχε μεγαλύτερη ψυχραιμία στην τελική απόφαση και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (24-18). Οι Μονεγάσκοι προσπαθούσαν να βρουν αντίδραση, όμως η καλή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων και η ευστοχία τους μπροστά, δεν τους άφησε περιθώρια, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +11 (50-39).

Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς δεν μπορούσαν να βγάλουν αντίδραση και να κάνουν κάποιο μεγάλο σερί στην τρίτη περίοδο, με τους “μπλαουγκράνα” να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (65-57). Η Μονακό, με τον Μάικ Τζέιμς να παίρνει… μπρος, μείωσε μέχρι τους τρεις πόντους (65-62, 34′), ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν μέχρι τη νίκη (80-70).

Η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στο 17-8 και απολαμβάνει τη… μοναξιά της δεύτερης θέσης, ευρισκόμενη πίσω μόνο από τον Ολυμπιακό (18-7). Από την άλλη, οι Μονεγάσκοι έπεσαν στο 15-10, ωστόσο εξακολουθούν να βρίσκονται σε… τροχιά playoffs, όντας στην 5η θέση.//

Δεκάλεπτα: 24-18, 50-39, 65-57, 80-70